Ege Haberleri

  O günü bana hatırlatmayın

  Cesur SERT / İZMİR (DHA)
  29.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya Konsolosu olarak 2.5 yılı geride bırakan Simon Carta, 6 ay sonra Roma’ya dönecek.

  İzmir sevdalısı olan Carta, “Ayrılacağım günü bana hatırlatmayın” diyor.

  İZMİR’de İtalya Konsolosu olarak 2.5 yılı geride bırakan Simon Carta, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilerinin en üst seviyede yakınlaştığını ve bunun etkilerini gördüklerini söyledi. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun önceki hafta İzmir’e yaptığı ziyaretin bu ilişkileri zirveye taşıdığını anlatan Carta gelişmeleri şöyle konuştu: “İtalyanlar için Ege ve İzmir çok önemli. İzmir’de tarihi bir İtalyan cemaati var. İlk defa bir İtalyan Cumhurbaşkanı İzmir’e geldi ve güzel bir başlangıç oldu. Tarihi geçmişi kadar İzmir, ekonomik açıdan da önemli İtalyanlar için. Bu bölgede yatırım yapan bir çok İtalyan firması var, bu da ziyaretinin önemli nedenlerinden biriydi. İzmir ziyaretine karar veren Cumhurbaşkanımızın kendisidir.”

  Roma’da zirve

  “Kordon’u çok beğendiler. Cumhurbaşkanımız Napolili. Denize açık Kordon gibi yerleri çok seviyor. Efes Antik Kenti çok güzel bir ziyaret oldu. Harika bir gezinti yaptılar. İzmir’deki İtalyan vatandaşlarının katıldığı bir buluşma oldu. İzmir’de bine yakın İtalyan vatandaşı var, 400’e yakın katılım oldu. İzmir’den çok mutlu ayrıldı. Bir ay sonra Türk- İtalyan Zirvesi Roma’da yapılacak. Çok alanda ortaklığımız var. İtalya, Türkiye’nin AB’ye girişini destekliyor, uluslararası alanlarda da bir işbirliği olunca Türkiye’de İtalya’yı destekliyor. Ekonomik, askeri ve kültürel açıdan büyük işbirliğimiz var.”

  Altı ay sonra İzmir’den görevimi süresinin bitmesi nedeniyle ayrılacağını söyleyen Carta, “Ayrılacağımı bana hatırlatmayın. İzmir’den nasıl ayrılacağımı düşünüyor ve üzülüyorum. İzmir’in profesyonel yapısının yanısıra insani yönünden çok etkilendik. Güvenlik seviyesi çok yüksek bir kent” diye konuştu. Eşim ve çocuğum yola çıkınca burada gözünün arkada kalmadığını belirten Carta şunları söyledi: “Dünya üzerinde bu seviyede güvenli kent sayısı çok az. Türklerle dost olmak çok kolay. Türklerde, İtalya’ya karşı büyük sempati duyuyorlar. İzmir çok güzel bir kent. Havası çok güzel, yaşam çok kolay. İzmir’in eksikliğini çok yaşayacağım.”

  Turist sayısı hızla artıyor

  Vizeler konusuna da değinen Simon Carta, vizelerden çok mutlu olduğunu ve geçen yılki rakamlara ulaştıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “100 vizeden ret alan 1 kişi seviyesine indi. Başvurular tamamlanmış şekilde aracı firma tarafından konsolosluğumuza yapılıyor. Geçen yıl Mart ayında yeni sisteme başladık. Ekonomik kriz olmasaydı bu yıl sonuna kadar 20 bin kişiye vize vermeyi hedefliyorduk. Ama kriz bu rakamı düşürdü. Yıl sonuna kadar 14 bin rakamına ulaşırız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı