Ege Haberleri

  O artık müfettiş

  Sezer ŞAHİNDAŞ / BODRUM, (DHA)
  02.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BODRUM’da güvenli ulaşım bilinci için yıllardır mücadele veren ve ‘Trafik Dede’ olarak anılan Galip Baran (80), iki yıl önce başvurduğu fahri trafik müfettişi kartını sonunda alabildi.

  Beyin damarlarındaki tıkanıklık ve bel fıtığıyla mücadele eden Baran, Garajaltı Kavşağı’na gelerek uygulama yaptı. Baran, “Yurdu ve Milleti Özden Çok Sevme İlkesi” ve “Yetmiş Milyonluk Aile Türkiye Projesi” yazılı yeleğinin yanı sıra hazırladığı “Yeşili Bekle Lütfen” ve “Sağdan Lütfen” yazılarıyla araç sürücüleri ve yayaları uyardı. Yeşil ışıkta geçen yayalara teşekkür eden Baran, kırmızı ışıkta geçenleri ise elindeki yazıları göstererek, kurallara uymaya davet etti. Bastonla yürüdüğünü, ömrünün yettiğince trafik müfettişliği yapacağını belirten Baran, şunları söyledi:

  Kırmızıya dikkat
  “Bu ülkede devletin varlığına rağmen yasalar uygulanamıyorsa, aslında devlet yoktur. Devletin varlığı yasayla vardır. Türkiye’de trafik yasasının yayalarla ilgili kırmızı ışık kuralı, yüzde 99 ihlal edilmektedir. Benim trafik müfettişi olarak görevim, yalnızca bilgilendirmek, uyarmak ve trafik ışıkları bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Aslında ben bu kartı almadan önce de bu müfettişliği yapıyordum. Fakat işin resmiyet kısmı yoktu. Ömrümün yettiğince yaya ve araç sürücülerini bilgilendirme çalışmasına devam edeceğim.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı