Ege Haberleri

  Neden yaptırdınız?

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Datça'da 6 yıldır işletmeye açık otelin bulunduğu alan, üçüncü derecede SİT kapsamından birinci dereceye çevrilince, 100 yataklı modern tesis için yıkım kararı çıktı.

  MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde yarım trilyon lira değerindeki Elite Otel için verilen yıkım kararı kesinleşti. Otel, 1983'te 1. derecede arkeolojik SİT kapsamına alınıp, 1989'da 3. dereceye çevrilerek imara açılan bölgede, 1990'da inşa edilmeye başlandı.

  Belediye ruhsatı var

  MEHMET Demir'e ait otelin inşaatı belediyeden alınan ruhsatla sürerken, 1994'te Ortadoğu Teknik Üniversitesi bölgede kazı çalışmalarına başladı. Knidos Antik Kenti'ne ait önemli bulgulara rastlanınca, otelin bulunduğu 153 numaralı ada yeniden 1. derecede SİT kapsamına alındı.

  Bir ihbarla başladı

  AYNI yıl otel işletmeye açıldı. Ancak bir ihbarla, inşaat aşamasında İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan dilekçeyle kontrol görevlisi istenmediği ortaya çıktı. Kurul, denize sıfır, 100 yataklı, yüzme havuzlu, klimalı otel için yıkım kararı verdi.

  İtirazı reddedildi

  İŞLETMECİNİN Aydın İdare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz reddedildi. Belediye, yıkım için otel sahibine 1 Ekim 2000'e kadar süre tanıdı, ancak bu süre Kültür Bakanlığı'nca uzun bulundu. 6 yıldır turizme hizmet veren tesis, mühürlendi. Yıkım için de düğmeye basılmış oldu.

  BAŞKAN:

  Büyük kayıp

  DATÇA Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, yatak fakiri ilçede, kaliteli bir tesisi, yenisini yaratmadan yok etmenin büyük kayıp olacağını savundu. Karakullukçu, ‘‘Yıkım kararı bize bildirildi. Ancak otele, içindeki ekipmanların sökülüp taşınabilmesi için Ekim ayına kadar süre tanıdık. Bize göre otelin yıkımı, kurum tarafından, kazı yapılıncaya kadar ertelenmeli'' diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı