Ege Haberleri

  Neden boşuna umutlandık

  Hürriyet Haber
  30.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN Karpuzlu’nun Hatipkışla köyünde imam Aydın Turan ve eşi Nahide Turan, 5.5 ay önce erkek bebek sahibi oldu, adını Yusuf koydu.

   Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  Yusuf’un vücudunda su biriktiğini belirleyen doktorlar, 550 test yaptı, ancak sonuç alamadı. Lenf damarlarındaki çatlak yüzündten vücudunun ürettiği suyu böbreklerin emip dışkı yoluyla dışarı atamadığı belirlenen bebeğin yaşaması için nükleer tıpta kullanılan ‘dextran’ maddesi gerektiği belirtildi. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın ağustos ve aralık aylarında alim ihalesi yaptığı maddenin Türkiye’de olmadığı bildirildi. Yusuf, gazete ve televizyonlarda haber olunca İlaç ve Eczacılık Kurumu Başkanlığı’nın maddeyi bulup Hacettepe Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’na teslim ettiği geçen 14 Haziran’da aileye bildirildi. 3 gün sonra da aile umutla Ankara’ya gitti.


  O madde ‘dextran’ değil

  Bebeğe bugüne kadar herhangi bir tedavi uygulanmadığını belirten Aydın Turan, şöyle dert yandı:
  “Getirilen maddenin dextran olmadığını öğrendik. Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eser Ergün, ‘1.5 aydır bu maddenin peşindeyim. Kimleri devreye soktum yine elde edemedim. Yusuf’a yazık değil mi? Radyoaktif maddelere maruz bırakıyorsun’ dedi. Dextranın muadili olduğunu öğrendiğim madde kullanılmadı. Bir dilekçeyle kullanılmasını istedim. Cevap ve bilgi alamadım. Madem gerek yoktu, neden umutlandırdılar? Çocuğum tedavi olmadan taburcu edildik.” Dextranın karşılığı olan maddenin kullanılmamasının kafasını karıştırdığını anlatan Turan, “Sağlık Bakanlığı’nın müfettiş görevlendirip bu durumu incelemesi gerekir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı