Ege Haberleri

  Necati kurtulacak peki ya diğerleri

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  19.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DHA, ciddi problemler yaşayan hemofili hastalarının ortopedi ameliyatlarının Türkiye’de sadece Ege, İstanbul ve Hacettepe üniversitelerinin hastanelerinde, sayıları 7-8’i geçmeyen ortopedistlerce yapıldığını, ancak bu hekimlerin muayenehaneleri olduğu için Tam Gün Yasası’nın ardından üniversitede hasta bakamadıklarını, bunun ciddi mağduriyetlere yol açtığını gündeme getirdi.

  Ege Üniversitesi Hastanesi’nde de bu ameliyatların sadece Ortopedi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Semih Aydoğdu tarafından yapıldığını, ancak muayenehanesi olduğu için artık yapamadığını kamuoyunun gündemine taşıyan DHA, haberde sakat kalma riski taşıyan 11 yaşındaki Necati Bilgin’i örnek gösterirken, hastaları için üzülen ve çare arayan Prof. Kaan Kavaklı ile Prof. Aydoğdu’nun da görüşlerine yer verdi.

  DHA’nın haberi  Bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık, Necati’nin ameliyat edilebilmesi için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Erhan Coşkunol’la görüşüldüğünü, operasyonun görevlendirilecek başka hekimlerce yapılmasının sağlanacağını bildirdi.
  Ege Üniversitesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Kaan Kavaklı, “Necati sadece bir örnek. Ülkemizde ameliyat olması gereken yüzlerce hemofili hastası var. Bu konuda deneyimli olmayan cerrahların ve merkezlerin sorunun ancak küçük bir kısmı için yararlı olabilecekleri açık” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı