Ege Haberleri

  Nazım Hikmet Parkı’na çınar dikildi

  Hürriyet Haber
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Karabağlar Belediyesi’nin, Tahsin Yazıcı Mahallesi’nde 5 bin metrekarelik alanda yapılan ve dünya şairi, büyük usta Nazım Hikmet’in adının verildi parkın açılışı için geri sayım başladı.

  5 bin metrekarelik alanda, bölgenin en büyük parkını yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, belediye işçileri ve iş makineleriyle yürütülen çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. 4 bin 300 metrekarelik alanın çimlendirildiğini, 575 adet fidan, 200 adet kalıcı çiçek dikildiğini belirten Kürüm, “Parkta yer alan bankları, gölgelikleri, çöp kutuları ve diğer argümanları Gediz Asfalt Şantiye Tesisleri’nde bulunan atölyelerimizde ürettik. Oturma grupları, oyun ve spor aletleri, monte edildi. Bölgeye büyük ve güzel bir park kazandırdık” dedi.
  Kürüm, Nazım Hikmet heykelinin yerleştirileceği alanda bir amfi tiyatro da oluşturmayı planladıklarını anlattı. 3 metre yüksekliğindeki heykelin kaidesiyle birlikte 5.5 metre olacağına dikkati çeken Kürüm, “Heykeltıraşlar, Nazım Hikmet’in doğum günü 15 Ocak 2011’e kadar büstü tamamlayabilirlerse, o gün parkımızı hizmete açmayı hedefliyoruz. Büyük usta Nazım Hikmet, Anadolu’da bir köy mezarlığına gömülmek ve mezarının başında da bir çınar ağacı olmasını vasiyet ediyordu. Parka, onun vasiyeti üzerine çınar ağacı da diktik” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı