Ege Haberleri

  Mültecilerin hayatı çok zor

  Mustafa OĞUZ, İZMİR (DHA)
  24.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak, Afganistan, Afrika ülkelerinde yaşanan savaş tan kaçarak İzmir’e kadar gelen mülteciler zor koşullarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

  Avrupa ülkelerine ulaşabilmek için Türkiye’nin en batısı İzmir’e umut yolculuğuna çıkan mültecilerin sığınma mekanı harap evler ve ucuz otellerin bulunduğu Basmane semti oldu. Bırakın kaldıkları otellerin parasını ödemeyi, günlük gıda ihtiyaçlarını bile karşılayamayan, aralarında bebeklerin de olduğu mülteciler hayırseverlerin yardımı ile hayata tutunmaya çalışıyor. Evlerde ve otellerde toplu halde kalanlar arasında bünyesi zayıf olan çocuklar hastalıklara yenik düşüyor. Mülteciler en fazla gıda, giyim, çocuklar için süt, bez ve temizlik malzemelerine ihtiyaç duyuyor.

  BELEDİYE YARDIMI

  Konak Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü mültecilerin sorunlarına merhem olmaya
  çalışıyor. Belediye yeterli olmasa da gıda yardımı, sığınma hakkı olanlara sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Kızılay da akşamları bir kap sıcak çorba dağıtıyor. Yardımlar Konak Belediyesi’nin Basmane’deki semt merkezinde toplanıyor. Burada gönüllü belediye çalışanları ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırmaya çalışıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı