Ege Haberleri

  Mühür tartışması

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın dünyaya açılan pencerelerinden Dalaman Havaalanı'ndan sonra, Bodrum-Milas Havaalanı'nın da mühürlenmesi yankı uyandırdı. Havaalanı yetkilileri, meydan için ruhsat zorunluluğu bulunmadığını iddia ederken, mühürleme işlemini yapan Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, ruhsatsız meydanın, belediyenin imar düzenlemelerini altüst ettiğini savundu.

  BODRUM-Milas Havaalanı'nın tüm binaları, kaçak olduğu gerekçesiyle önceki gün Milas Belediyesi tarafından mühürlendi. Havaalanına gelen zabıta ve imar müdürlüğü ekipleri, VİP, CİP, yeni dış hat terminali, iç hat terminali, teknik büro ve kule, hizmet, idari, gümrük, meteoroloji, itfaiye, güvenlik, misafirhane binaları ile garaj, kuvvet ve ısı santral binalarını, THY, İstanbul Havayolları, Onur Air, Gözen Air, AOG Havacılık, Havaş, Çelebi firmalarının büroları, free-shopların bulunduğu alış veriş merkezi, büfe ve kafeteryaya mühür vurdu. İşleme itiraz eden Bodrum-Milas Havalimanı Başmüdürü Fethi Güzelalp, alan hizmetlerini devam ettirdi. Güzelalp, ‘‘2 Eylül 1999 tarihli ve 28034 sayılı Resmi Gazete'de (Ulaştırma hizmeti yapan binalar ve müştemilatları ruhsat dışıdır) ibaresi bulunmasına ve tüm uyarılarımıza rağmen Milas Belediyesi mühürleme işlemini yaptı. Yasal değil. Gerekli girişimlerde bulunacağız'' dedi.

  Çalışma durmayacak

  MİLAS'ın CHP'li Belediye Başkanı Fevzi Topuz ise havalimanının ön projesinin belediyeye verilmesi ve mülkiyetinin belgelenmesi gerektiğini söyledi. Topuz, ‘‘Ancak hiçbir plan, proje bugüne kadar belediyemize gelmediği gibi, havaalanının bulunduğu alan hálá emlak beyanlarında ve imar durumumuzda tarla olarak görülüyor. Mühürü kaldırmayacağım. Ama havaalanının çalışmasına da mani olmayacağım. Bu, resmi prosedürü yerine getirmeleri için üst kademelere yaptığım bir uyarı. Planlarını getirip resmen işlettirsinler ve havaalanının kimliğini kazandırsınlar. Uygulamamız yasal'' diye konuştu.

  Dalaman da mühürlenmişti

  DALAMAN Havaalanı'ndaki Petrol Ofisi, USAŞ, HAVAŞ, Çelebi, DLH, DHMİ, Tekel, Mobil ve özel kuruluşlara ait 54 bina kaçak olduğu için 28 Ağustos 1997'de Dalaman Belediyesi tarafından mühürlenmişti. Dalaman Belediyesi toplam 283 milyar lira ceza kesmişti. DLH, Dalaman Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak mühürlemenin yanlış olduğunu savundu. Ancak mahkeme DLH'yı haksız bulurak davanın reddine karar verdi. DLH dışındaki tüm firmalar Dalaman Belediyesi'nin kestiği toplam 133 milyar liralık cezayı öderken, DLH 150 milyarlık borcunu ödemedi. Bunun üzerine belediye savcılığa geçen yıl suç duyurusunda bulundu. Belediye Başkanı Şevket Durmuş, ‘‘İcra takibine başladık. Ancak DLH'nın mal varlığını tesbit edemedik'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı