Ege Haberleri

  Muhtarlardan mektuplu tepki

  Şahap AVCI / ALİAĞA, (DHA)
  21.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Taş ocağı açmak için çevre katliamı yapıldığını öne süren Aliağa’nın Aşağışakran, Kapıkaya, Yüksekköy köyleri muhtarları, ilgili bakanlıklara mektup göndererek tepki gösterdi.

  ÇANDARLI Körfezi’ne yapılacak Kuzey Ege Limanı’na dolgu malzemesi sağlamak için Aliağa’ya bağlı Aşağışakran Köyü’nde açılmak istenen taş ocağı yüzünden bine yakın çam ağacının kesilmesi tepkilere neden oldu. Çevre katliamı yapıldığını söyleyen Aşağışakran, Kapıkaya, Yüksekköy ve Örlemiş köyü muhtarları, ilgili bakanlıklara mektup göndererek, taş ocağı çalışmalarının durdurulmasını istedi.

  Aşağışakran Köyü Muhtarı Halim Yaşa, açılacak taş ocağının bölgenin doğal dengesini bozacağını öne sürerek, Aliağa’ya bağlı Yüksekköy Köyü Muhtarı Adem Kara, Kapıkaya Köyü Muhtarı Bahattin Yıldırım ve Bergama’ya bağlı Örlemiş Köyü Muhtarı Mustafa Üresin ile birlikte mücadele başlattı. Dört köyün muhtarı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ortak bir mektup gönderip, açılmak istenen taş ocağı çalışmalarının bir an önce durdurulması istedi. Muhtarlar, aynı mektubu bilgi amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e de yolladı.

  Bugüne kadar bir cevap alamadıklarını belirten Yaşa, “Tapulu pek çok zeytin bahçesi taş ocağı nedeniyle zarar görecek. Eğer mektubumuza cevap alamazsak, yöredeki diğer köylerle birlikte eylem yapacağız” dedi.

  Sakarkaya Mevkisi’nde, dört yıl önce de taş ocağı açılmak istendiğini hatırlatan muhtar Yaşa, “O zaman İzmir 2’nci ve 4’ncü İdare Mahkemeleri’nde dava açıp, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Enstitüsü tarafından verilen maden arama ve Zeytindağ Belediyesi tarafından verilen işletme ruhsatlarını iptal ettirmiştik” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı