Ege Haberleri

  Müfettişlerin isyanı

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik canavarına karşı mücadele eden fahri müfetişlerin kurallara uymayan sürücüler için tuttuğu tutanakları bazı polislerin almadığı belirlendi

  CAN alan trafik terörünün önüne geçmek için gönüllü çalışan fahri müfettişlerin şevki kırıldı. İşlerini güçlerini bırakıp, karşılıksız çalışan, seçkin kesimin oluşturduğu fahri trafik müfettişlerinin, kuralları ihlal edenleri belirleyerek tuttukları tutanaklar ellerinde kaldı.

  Kayıtsızlar

  BALIKESİR'de bazı polislerin, müfettişlerden tutanakları alıp, trafik suçlularına ceza yazması gerekirken, kayıtsız davrandığı belirtildi. Polislerin tavrı sıkıntı yarattı, müfettişler sıkıntılarını Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği toplantıda dile getirdi.

  İşimizi zorlaştırıyorlar

  SORUNLARINI anlatan fedakar müfettişler, yaptıkları kamu hizmetinin değerlendirilmediğini, vatandaş ve polisten saygı görmediklerini vurguladı. Müfettişler, ‘‘Hele elimizdeki tutanak fazlaysa hiç almıyorlar, işimizi zorlaştırıyorlar, heyecanımızı kırıyorlar’’ diye dert yandı.

  Tutanak sınırlaması çok yanlış

  BİR yılda 52 tutanak zorunluluğunu da eleştiren müfettişler, ‘‘Bunun rakamla sınırlandırılması çok yanlış. Bu sayı 52 de olur, 300 de. Yoksa oturup kırmızı ışıkta tutanak düzenlemeye başlarız. Araçlarla ilgili çok bilgi istenmesi de bizi zora sokuyor’’ dedi.

  Fahri müfettiş nasıl olunuyor?

  EN az 10 yıllık ehliyet sahibi, üniversite mezunu, 40 yaşın üzerindeki herkes bir haftalık seminerden geçtikten sonra fahri trafik müfettişi olabiliyor. Balıkesir'deki müfettişler arasında doktorlar, avukatlar, subaylar, işadamları da bulunuyor.

  Dernek kurmak için çalışma

  HAKKINDA tutanak tuttukları taşıtlar ve sürücüler hakkında fazla ayrıntılı bilgi istenmesi yüzünden çoğu kez tutanaktan vazgeçtiklerini söyleyen müfettişler, kendileriyle ilgilenilmemesinden de yakındı. Müfettişler, ‘‘Sık sık toplantı yapılması, sıkıntıların masaya yatırılması ve gerekli önlemlerin hemen alınması gerekir. Deşifre olma pahasına, sorunlarımızın çözümü için dernek bile kurmayı düşünüyoruz’’ dedi. Müfettişler, başta belediyeler olmak üzere pek çok kamu kurumunun eski taşıtlar kullandığına da dikkat çekerek, ‘‘Egzozları bozuk. Emniyet Müdürlüğü, araç muayeneleri için kamu kurumlarını uyarmalı’’ dedi.

  Tutanağı almayan polise uyarı

  FAHRİ trafik müfettişlerinin hiçbir beklentisi olmadan özveriyle görev yaptığına dikkat çeken Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Tamer Topçuoğulları, üç yıllık uygulamayla ilgili bilgiler verdi. Topçuoğulları, ‘‘Fahri müfettişlerimiz 1998'de bin 260, 1999'da 2 bin 36, 2000'de bin 652 tutanak düzenledi. 1999 en verimli yıl oldu. Tutanakların büyük bölümü bilgisayara girdi, cezalar uygulandı. Ancak birçok trafik polisi yeni işe başladı. Bilmedikleri için tutanakları korkup almamış olabilirler, onları uyaracağız’’ diye konuştu.

  Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu'nda gerçekleştirilen Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Tamer Topçuoğulları'nın uygulamayla ilgili bilgi verdiği toplantıya Balıkesir'deki 90 fahri müfettişten 35'i katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı