Ege Haberleri

  Müdür suları kesti

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lojmanda kalan 32 personelden İZSU'ya 80-100'er milyon lira katılım parası ödemelerini istedi. Para ödenmeyince sularını kesti. Şikayet gelince de lojmandan çıkacaklarını bildirdi.

  SAĞLIK Bakanlığı'na bağlı Çiğli 1 Nolu Donatım Bölge Müdürü Adnan Çakır, lojmanda oturan 32 personele, maaşlarından kesilen 23'er milyon liranın elektrik-su giderini karşılamadığını bildirdi. Çakır, ayrı su aboneliği için 80-110 milyon lira katılım payı istedi.

  ANCAK, Çakır'ın 2 yardımcısı dışındaki personel lojmanda geçici olduklarını, bu nedenle katılım parasını mal sahibi bakanlığın vermesi gerektiğini, 12'şer milyon lira abone ücretini ödeyeceklerini bildirdi. Bu yanıtın ardından 30 lojmanın suyu kesildi.

  BUNUN üzerine Çiğli Kaymakamlığı'na başvuran personelden lojmanı 2 ay içinde boşaltmaları istendi. Personel, ‘‘Yasalara göre ödeme yapıyoruz. Bu keyfi davranış. Şikayet ettik, lojmandan atılacağımıza dair yazılı tehdit aldık’’ diye yakındı.

  HAK ARAMAK SUÇ

  ÇİĞLİ 1 Nolu Donatım Bölge Müdürlüğü'nde çalışıp lojmandan yararlanan personel, suları kesilerek cezalandırıldıklarını öne sürüp şöyle dedi: ‘‘Lojmanda ikinci 5 yılını oturan olduğu gibi 3 ay önce hak kazanan da var. Lojmanda oturanların maaşından her ay yönetmelikçe belirlenen kira, elektrik ve su parası kesiliyor. Müstakil saatler olmadığı için 12 milyon elektrik-su, 11 milyon kira toplam 23 milyon lira ödüyorduk. İkinci 5 yılını oturanlara bu yıl zam yapıldı, 80 milyon lira oldu. Bir süre önce müdürlük, su ve elektrik saatlerinin ayrılacağını söyledi. Buna karşı çıkmadık. Ancak bizden aboneliğin yanısıra iştirak parası da isteniyor. Lojmanlar bizim değil ki, süremiz dolunca gideceğiz. 80-110 milyon lira su iştirak parasını lojman sahibi bakanlığın ödemesi gerekiyor. 60 milyonu peşin, taksit yapmışlar. İçimizde 160 milyon lira aylık alan var. Bu para nasıl ödenir, kimse sormuyor. Uygulama yasaya, yönetmeliğe aykırı. O yüzden kaymakamlığa başvurduk, suyumuzun kesilmesinden şikayetçi olduk. Hak aradığımız için şimdi lojmanları boşaltmamız isteniyor.’’

  BELGELİ TEHDİT

  MÜDÜR Adnan Çakır, lojmanda oturan personeline tek tek yazı gönderdi. Çakır, istenilen parayı Çiğli İZSU Kısım Şefliği'ne ödemeyen lojman sakinlerine konuyu başka kurumlara ve medyaya taşımalarından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. Amacını, ‘‘Maaşlardan kesilen elektrik ve su tutarlarının yapılan harcamalar karşısında çok küçük bir oran oluşturduğu, herkesin kendi harcamasının karşılığı olan tutarı bilmesi ve ödemesi için, kurumun ana saatine bağlı lojman harcamasını ayırarak kişiye özel hale getirilmek istendi’’ diye özetleyen Çakır, işlemlerin yasa ve mevzuata uygun olduğunu savundu, bura karşın lojman sakinlerince beğenilmeyip, protesto edildiğini de vurguladı.

  MEVCUT bir fiilin kamunun aleyhine, kişinin lehine olması durumunda bir kurum yetkilisinin bu haksızlığı ve adaletsizliği ortadan kaldırması ve yanlışlığın devamını sağlamamasının asli görevleri arasında olduğunu belirterek, kamu haklarını koruduğunu savunan Çakır, personeline bu durumu protesto hakları bulunmadığını bildirdi. Personelini kanun ve mevzuata karşı gelmekle suçlayan Çıkar, kendi harcamasını ödemeye hazır personelin hakkını ihlal etmemeleri için para ödemeyenlerin 2 ay içinde lojmanları boşaltmasını istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı