Ege Haberleri

  Mücevher Fuarı'nda el emeği

  Elif DEMİRCİ/ İZMİR
  25.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de açılan Jewex 2015 Mücevher Fuarı'nda, en büyük ilgiyi, incecik altın tellerin farklı tekniklerle örülmesiyle yapılan kazaz kolye ve Trabzon işi hasır bilezikler görüyor. Altın emzik de hediye ve hatıra amaçlı satılıyor.

  Mücevher Fuarında el emeği
  İzmir'de açılan ve sadece sektör temsilcilerinin ziyaret ettiği Jewex 2015 6. Alyans, Altın, Mücevher, Gümüş Takı ve Saat Fuarı'nda en büyük ilgiyi, Trabzon hasır bilezik ile kazaziye kolyeler gördü. Lidyalılardan Anadolu insanına miras kalan bu el sanatları, özellikle Osmanlı döneminde yaşatıldı, cumhuriyetin ardından bu sanata sadece Trabzon'da devam ediliyor. Fuara Trabzon'dan katılan İsmail Türk, altının eritilip tel haline getirildiğini, bu el sanatını bilen kadınlar tarafından örülüp, takı tasarımı yapıldığını belirterek, "Tamamen el işçiliğiyle yapılan kazaziyede 24 ayar saf altın veya bin ayar saf gümüş, 0.08 mikron kalınlığında ince tel haline getiriliyor. Örgü teknikleri kullanılarak farklı tasarımda takılar yapılıyor" dedi. Hasır bileziklerin fiyatı, bin liradan 15 bin liraya kadar çıkarken kazaziye kolyeler ortalama 5 bin liradan alıcı buluyor.
  Mücevher Fuarında el emeği
  ALTIN EMZİK HEDİYE EDİLİYOR
  Bebekler için altın emzik imal eden Gold Store mağazasının sahibi Suat Özer, emziklerin hijyenik ve kullanılabilir durumda olduğuna, sadece halka kısmının altından yapıldığına dikkat çekerek, altın emziği kuyumculara toptan sattıklarını ve büyük ilgi gördüğünü söyledi. Özer, müşterilerin parekende satış fiyatı 600 lira olan emziği genellikle hatıra ve hediye amaçlı aldıklarını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı