Ege Haberleri

  MTK’dan iş garantili meslek kursu

  Hürriyet Haber
  30.01.2015 - 01:27 | Son Güncelleme:

  İzmir’de 25 yıldır faaliyet gösteren Moda, Tekstil ve Konfeksiyoncular Sitesi’nde (MTK) düzenlenen kurslarda 40 ev kadını Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Fakültesi öğretim üyelerinden dikiş makinası operatörlüğünü öğrenecek. Toplamda 6 hafta sürecek kursların neticesinde kursiyerler bir aylık staj döneminin ardından fabrikalarda istihdam edilecek.

  MTK Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende MTK, Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Meslek Edindirme Kursu’nun protokolü imzalandı. Törene, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay, MTK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden, BEGOS Müteşebbis Heyet Başkanı Nedim Örün, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, site üyeleri ile kursiyerler katıldı.

  Ülke için kadınların istihdamı önemli
  Protokol imza töreni öncesinde konuşan MTK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, kalkınmış bir Türkiye’nin geleceğinin eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçtiğini, bunun da özellikle kadınların her alanda kazanacağı mesleki eğitimleri sayesinde olabileceğini söyledi. Üniversiteye gidemeyen veya yeterince okuma fırsatı bulamamış gençlerin mesleki eğitim kursları vasıtasıyla teknik bilgi ve becerilere sahip olabileceğini ifade eden Doğan, böylelikle yetiştirilecek olan nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılmasının da sağlanabileceğini söyledi.

  En büyük ihtiyaç ara eleman
  MTK Sitesi’nde yaklaşık 20 bin kişinin istihdam edildiğini ancak hala eğitilmiş ara eleman açığının olduğunu ifade eden Doğan, “Bu ihtiyaçtan kaynaklanan açığı biraz olsun kapatabilmek için sitemizde açılan Meslek Edindirme Kursu’na destek veren Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz’a teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.


  Üniversite - sanayi işbirliği
  Törende kısa bir konuşma yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise böylesine güzel bir projeye destek verdikleri için mutlu olduklarını ifade ederken Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süheyda Atalay ise üniversite sanayi işbirliğine her zaman sıcak baktıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı