Ege Haberleri

  Mobil-İZ projesi hayata geçti

  İZMİR, (DHA)
  31.07.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  AKILLI telefon ve tabletlerin işletim sistemleri için program yazabilecek ve bu cihazların tamirini yapabilecek eleman ihtiyacının karşılanması için hazırlanan Mobil-İZ Projesi, başarıyla hayata geçirildi. Toplamda 499 bin TL tutarındaki projenin 422 bin TL'si İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından sağlandı.

  İZKA ile Bayraklı Gazeteci Çetin Altan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi işbirliğinde gerçekleşen proje kapsamında, meslek lisesi bünyesinde tam donanımlı laboratuvar açıldı. Halk eğitim merkezi kursu şeklinde verilen eğitimlerde, isteyen katılımcılar İOS veya android yazılımların programlamasını, isteyenler ise mobil cihazların bakım ve onarımını öğrenebiliyorlar. Ücretsiz verilen eğitimlere başvuru yapanlarda, sektörde çalışan veya alan mezunu olma şartı aranıyor.

  Mobil-İZ projesi hayata geçti

  KALİFİYE ELEMANLAR YETİŞECEK

  Akıllı telefon ve tabletlerin bakım ve onarımını yapacak, bu cihazlarda kullanılan İOS ve android işletim sistemine uygulama yazacak eleman açığı bulunduğunu ifade eden Bayraklı Gazeteci Çetin Altan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bilişim teknolojileri öğretmeni Yasin Sancak, "Hem uzaktan hem de yüz yüze yapılan eğitimlerde, kursu başarıyla bitiren katılımcılar basit düzeyde program yazabilecek seviyeye gelecekler. İZKA ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirilen Mobil-İZ ile sektörün ihtiyaç duyacağı kalifiye elemanlar yetiştirerek bu alandaki ihtiyaca cevap vereceğiz" dedi.

  Projenin Türkiye açısından örnek bir proje olduğuna değinen İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban ise, ""Türkiye'de bu eğitim ilk defa Gazeteci Çetin Altan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde verilmeye başlandı. İZKA olarak, bilişim teknolojilerinin öneminin farkındayız. Bu konuda özel sektör, belediye ve kamu kurumlarına verdiğimiz desteklerle İzmir'in ekonomik ve sosyal alanda gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı