Ege Haberleri

  Minikler ve yaşlılar için kreş ile bakım evlerini gözetleyecekler

  Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA)
  28.09.2015 - 11:09 | Son Güncelleme:

  DÜNYA'nın birçok ülkesinde, hayata geçirilen kreşle huzur evinin aynı alan içerisinde olması projesi için, Türkiye'de ilk olarak kolları sıvayan "İzmirli kuşaklar arası dayanışma hareketi", kentteki 27 huzur evi ve 144 kreşi mercek altına alıp izleme kararı aldı.

  Çocuklar ile yaşlıların barındığı bu yerlerde, kötü muamele ya da eksik hizmet durumunda, hareket üyeleri bunları internet sitesinden teşhir edip, hukuksal mücadele başlatacak. Hareketin kurucularından Avukat Senih Özay ise, "Hukuken onların başına bela olacağız" dedi.
  Yaşlı kişilerin özellikle belli bir zaman sonra yerleştikleri ya da çocukları tarafından konuldukları huzur ve bakım evlerinin mutsuzluk yeri olmaması için, dünyanın birçok ülkesinde yeni bir proje devreye girdi. ABD, Almanya, Rusya ve Finlandiya gibi ülkelerde, yaşlılarla, kreş çağındaki çocukların kaynaştığı projeler yapıldı. Bunun için de, huzur evlerinin içerisine kreşler açılmaya başlandı. Ya da yeni yapılan bahçeli binalar, hem kreş hem de huzur evi olarak kullanılmaya başlandı. Uygulandığı ülkelerde, başarılı sonuçlar alındığı açıklanan projenin Türkiye'deki ilk adımı İzmir'de atıldı. Avukat Senih Özay, İZFAŞ Eski genel müdürü ve gazeteci Feyzi Hepşenkal ile İşadamı Mehmet Soyer'in öncülüğünde projenin hayata geçmesi için, sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar kısa sürede karşılık buldu. Üye sayısı hızla artan hareket üyeleri, bir yandan bu yöndeki oluşumlarını sürdürdü, bir yandan da ilgi alanlarındaki konularla ilgili yeni çalışmalar başlattı.


  KREŞ VE BAKIM EVLERİNİ TAKİBE ALINDI

  Harekete geçen grup üyeleri, uzun görüşmeler sonrasında, sık sık kötü muamele yada hizmetle gündeme gelen kreş ve huzurevi ile yaşlı bakım evlerini takibe aldı. Bunun için de, İzmir kent merkezindeki kreş ve huzurevi ile yaşlı bakım evleri tek tek adresleriyle tespit edildi. Ardından, bu yerlerden gelecek olan şikayetlere karşı çalışma yapmak için, üyelere mail gönderildi. Hareketin üyelerinden veya yakınları buralarda kötü muameleye uğrayanlardan gelecek bilgiler ışığında, bu işletmeler, kamuoyu önünde deşifre edilecek. Ayrıca, yine ister özel isterse de kamu için çalışan bu kurumlara karşı hukuki mücadele verilecek. Bunun için ailelere de yine hukuk hizmetleri sunulacak. İşletmelere, ceza davalarının yanı sıra maddi ve manevi tazminat davalarının da açılacağı duyuruldu. Hareketin öncülerinden Avukat Senih Özay, "İzmir bölgesindeki çocuk evleriyle, yaşlı evlerini tespit ettik. Onları mail yoluyla uyardık, kendimizi ve hareketimizi anlattık. Bunlardan birisinin çok kötü davrandığını ya da insanların sağlığıyla oynadığını yakaladığımız an o şirkete, dava açacağız. Bunun için kumu kurumu ya da belediye kurumu olmasının bir sakıncası yok. Hepsi gözlenecek. Yani o kurumlara, hukuken bela olacağız" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı