Ege Haberleri

  Minibüsçülerin bayrak kavgasına Çakacak el koydu

  Yavuz KUŞDEMİR UŞAK, (DHA)
  04.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uşak’ta iki hafta önce 15 minibüsçüye, araçlarının arka camlarında bulunan Türk bayrağı ve “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” yazısı nedeniyle 61’er TL para cezası kesildi.

  Polisin, Karayolları ve Trafik Kanunu’nun 26’ncı maddesine göre kesilen cezalara minibüsçüler tepki gösterdi. Konunun demokratik açılımın görüşüldüğü sıralarda gündeme gelmesi nedeniyle doğan tepkilerin ardından, yaklaşık 70 minibüsçü, dilekçe ile Uşak Şoförler Esnaf Odası’na başvurdu. Minibüsçüler, Türk Bayrağı ve “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” yazısının serbest bırakılmasını istedi.
  Can güvenliği önemli
  Uşak Valisi Özdemir Çakacak, kanuni izinler çerçevesinde esnafın bayrak ve “Ne mutlu Türk’üm” diyene yazısını araçlarına yapıştırabileceğini belirterek, “Bu konuda yasal bir düzenleme var. İzin alınması gerekiyor. Kanuna aykırı olmayacak şekilde minibüsçülere izin verilebilir. Elinde izin belgesi olanlar, araçlarının uygun olan kısımlarına yazı veya bayrak yapıştırabilirler” dedi. Vali Çakacak, araçlardaki yazı ve diğer sembollerin sürücülerin görüş açılarını kapatmadan, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmeden yapıştırılmasını istedi.
  Kötü amaç yok
  İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin de, minibüsçülerin taleplerini incelemeye başladıklarını belirterek, “Bu konuda yönetmelik var. Aracına her hangi bir yazı ve sembol yapıştırmak isteyenlerin izin alması gerekiyor. İzin verme yetkisi eskiden bizdeydi, belediyelere devredildi. Kesilen cezalar kazalara önlem amaçlıydı. Emniyet teşkilatı olarak uğruna şehit olduğumuz bayrağı hedef almamız imkansız. Birileri bizim üzerimizden siyasi mesaj vermek istiyor. Bizim asla kötü bir maksadımız yok” dedi.
  Şoförler Odası Başkanı Hayri Dönmez, minibüsleri bayrak ve yazı yapıştırılması konusunda çeşitli yorumlar yapıldığına dikkati çekerek, “Bu konu yorumlarda bulunmaya gerek yok. Kanunların el verdiği ölçüde, gereken neyse o şekilde hareket edeceğiz” dedi.

  MHP SÖKMEYECEK

  Uşak İl Başkanı Metin Deniz Savaş, minibüsçülerin talebine olumlu yanıt verilmesi gerektiğini savunarak, “Burada söz konusu olan ülkenin bayrağı ve Atatürk’ün önemli bir sözü. Biz de parti yönetiminde aracı olanlarla görüştük. Hepsi otomobillerinin üstüne Türk bayrağı ve “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazısı yapıştıracak. Ben, 61 TL ceza yesem bile yazıları söktürmeyeceğim” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı