Ege Haberleri

  Mimarlar Odası 60 yaşında

  Mehmet KURT/ İZMİR, (DHA)
  03.01.2015 - 02:17 | Son Güncelleme:

  MİMARLAR Odası'nın kuruluşunun 60'ncı yılı kutlaması ve yeni yıl kokteyli, Mimarlar Odası İzmir Şubesi İzmir Mimarlık Merkezi'nde gerçekleşti.


  Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal'ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik çok sayıda mimarı bir araya getirdi. Geçmiş dönem başkanlarının anılarıyla başlayan etkinlikte Mimarlık Sergisi'nde birinci olan Key Otel projesini çizen mimar Derya Akdurak'ın ödülünü yapı sahibi Erdoğan Özgörkey verdi. Özgörkey'in ödülünü ise eski başkanlardan Güngör Kaftancı takdim etti.
  Etkinlik'te konuşan Oda Başkanı Hasan Topal, mimarlar odasının 60 yıl boyunca sağlıklı, planlı, güvenli kentleşme, nitelikli ve yüksek standartlı yapılaşma ve daha nitelikli mimarlık daha kaliteli kentsel çevre ve yaşam alanları için mücadele ettiğini söyledi. Yarım asrı geçen mesleki örgütlenmenin mimarlık ve mimarlar tarihinin en bunalımlı, sorunlu günlerini yaşadığını dile getiren Topal, "Mimarlık ve mimar değersizleştirilmektedir. Müelliflik ve telif hakları, imar yönetmeliklerinde yapılan değişiklikle estetik kurulların değerlendirilmesine bırakılmaktadır. Kamu kurumları proje elde etme aşamasında mimarın telif haklarını zorla devralmaktadır. Yapı maliyeti içinde mimarlık hizmetinin oranı sürekli değişmektedir. Mimarlara örgütsüzleştirilerek yalnız bırakılmaya çalışılmaktadır. Eşit rekabet koşullarını ortadan kaldıran ve yapıldığı kentle, çevresiyle ilişki kurmadan, ayrıcalıklı imar koşulları ve mevzuat düzenlemeleriyle meslek alanımız etik sorunlara boğulmaktadır" dedi.
  Kamu kurumlarının mimari proje taleplerinde giderek artan "Osmanlı-Selçuklu" mimarlığına öykünen ve taklitten, kopyadan öteye gidemeyen, eski olanı gündeme getirme, mimarlığı bu bağlamda araç olarak kullanırken doğal ve kültürel çevreye hiç önem vermema, tahrip etme politikalarının mimarlık için çok ciddi bir tehdit içerdiğini vurgulayan Topal, "Bu olumsuz süreçlere toplum ve kamu yararı, bilimsel nesnel doğrular ve de mesleki haklar bağlamında müdahale eden Meslek Odamız, Mimarlar Odası ve TMMOB ile meslek insanlarının, üyelerinin bağını koparmayı amaçlayan yasa ve yönetmelik düzenlemeleri yapılıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde TBMM'ne sunulan İmar Kanunu değişiklik taslağı önerisinde, meslek odalarının bütün mevzuatlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına bağlayan ve karar organlarında nispi temsil sistemini öngören ve de Anayasa'nın 135. maddesine açıkça aykırı olarak meslek odalarının kamu kurumu niteliğini ortadan kaldıran maddeler yer almaktadır" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı