Ege Haberleri

  Mimar ve mühendisin gündemi de işsizlik

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  24.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TMMOB, ‘Mimar Mühendis Şehir Plancıları ve Denizli İşsizlik Kurultayı’ gerçekleştirdi. Her dört mimar, mühendis ve şehir plancısından birinin işsiz olduğu vurgulandı.

  TÜRK Mimar Mühendis Odaları Birliği, (TMMOB) ‘Mimar, Mühendis, Şehir Plancıları ve Denizli İşsizlik Kurultayı’ gerçekleştirdi.TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurul Sözcüsü Ayla Bozkurt, her dört mimar, mühendis ve şehir plancısından birinin işsiz olduğunu vurguladı, “Ekonomik krizle bu durum daha da vahimleşti. Her yıl ortalama 25 bin yeni arkadaşımızın üniversitelerden mezun olarak aramıza katıldığı koşullarda işsizlik rakamlarının büyüyeceğini tahmin etmek için kahin olmak gerekmiyor. Mühendis, mimar, şehir plancıları toplumun diğer meslek grupları gibi yoksullaşıyor. İşsizlik tehdidi altındalar” dedi.
  Yaşamın tüm alanlarında mühendislere ihtiyaç olduğunu savunan Bozkurt, şunları söyledi:

  Öneriler var ama

  “Ama ülkemizde bu ihtiyaç, büyük facialarla ve geçici olarak gündeme geliyor. Oysa çeşitli sorunlara yönelik çözüm önerilerimiz var. Ancak bu birikim, işsizlikle meslek dışı alanlara itilmekte, yoksullaşmayla heba edilmektedir. Bu koşullar altında bile siyasi iktidarın yabancı mühendis çalıştırılmasına dönük yasal girişimleri ibretlik bir gelişmedir. İktidar, ülkemizin kendi mühendisine, mimarına, şehir plancısına insanca eğitim ve istihdam koşulları yaratmak, yeni iş sahaları açmak için çalışmak yerine ucuz emek sömürüsünün koşullarını aramaktadır.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı