Ege Haberleri

  Milli Kütüphane’ye 100'üncü yıl kutlaması

  İZMİR, (DHA)
  27.09.2012 - 09:41 | Son Güncelleme:

  İzmirli aydınların gayretleri ile 1912 yılında kurulan İzmir Milli Kütüphanesi, 100'üncü yılını kutlayacak.

  Aralarında Celal Bayar, Celal Saygun, Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Küçük Talat gibi İzmir'in siyasetine, sanatına ve ekonomisine katkıda bulunmuş kişilerden oluşan İzmirli aydınların gayretleri ile 1912 yılında kurulan İzmir Milli Kütüphanesi, 100'üncü yılını kutlayacak.
  İzmir Milli Kütüphanesi sahibi olduğu 1. Cumhuriyet mimarisinin en güzel örneklerinden olan Elhamra Sineması ve Kütüphane binası, 800 bin civarındaki kitap koleksiyonu, Cumhuriyetin kuruluşundan buyana süregelen gazete ve dergi Koleksiyonları, 4 bini aşkın orijinal el yazması ve taş baskı eserleri, dünya edebiyatının tanınmış yazarlarının orijinal ilk baskı eserleri ile kentin gerçek bir kültür hazinesi. İzmir Milli Kütüphanesi milli unvanını taşıyan bir sivil toplum kuruluşu. 1912 yılından beri halka ücretsiz olarak kütüphanecilik hizmeti veriyor.
  Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Av. Ulvi Puğ “100. yılını kutlamak pek az kuruma nasip olan bir mutluluktur. Hele bir sivil toplum Örgütü olarak 100. Yılını kutlamak bambaşka bir onurdur. Değerini bilmediğiniz şey sizin değildir. İzmirli büyük bir hazine olan İzmir Milli Kütüphanesi'nin değerini bilmiş ve bugünlere büyük bir onur ile taşımıştır. Bizlerde bu hazinenin bekçileri olarak gelecek kuşaklara en sağlıklı bir şekilde aktarmak gayretindeyiz. 100. Kuruluş yıldönümümüzde İzmir Milli Kütüphanesi'nin tarihine ve büyüklüğüne yakışır şekilde bir kutlama haftası düzenliyoruz. Bekçiliğini yapmakta olduğumuz bu büyük hazinenin gerçek sahipleri olan değerli İzmirlileri ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştireceğimiz tüm etkinliklerimize bekliyoruz” dedi.
  Kutlamalar 8 Ekim’de Atatürk Anıtı'na çelenk koyma ile başlayacak, sergiler açılacak, müzik dinletisi, konserler, sempozyum düzenlenecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı