Ege Haberleri

  Milli Eğitim’de müdür operasyonu

  DOĞAN HABER AJANSI
  13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in bir süre önce hayata geçirdiği “yeniden yapılanma” çerçevesinde hazırlanan il müdürleri kararnamesindeen Ege de payını aldı.

  İl Milli Eğitim Müdürleri Kararnamesi’nden Ege Bölgesi de nasibini aldı. İzmir, Manisa, Çanakkale, Uşak, Aydın, Denizli, Muğla ve Balıkesir il milli eğitim müdürleri değişti.

  Çanakkale’den İzmir’e

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye merkeze çekilirken, yerine Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı görevlendirildi. Bardakçı, atandığı haberini interrnetten öğrendiğini belirterek, “Bana hiçbir resmi bilgi ulaşmadı. Bir açıklama yapmam doğru olmaz. Sanal duyumlara itibar ederek konuşmak yanlış olur” dedi.

  Aydın’a ilk kez kadın

  İzmir Kız Lisesi Müdürü Pervin Töre de Aydın’ın ilk kadın Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirildi. Aydın İl Milli Müdürü Ertuğrul Dindar da Muğla’ya atandı. Daha önce İzmir Namık Kemal Lisesi’nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Hüseyin Çelik’in bakan oluruyla atadığı İzmir Kız Lisesi Müdürlüğü görevini yürütürken “Sağlıklı Beslenme, Hareketli Yaşam” sloganıyla obeziteye karşı mücadele kampanyası başlatmıştı. İzmir Kız Lisesi’nde yaptığı denetimlerde sigara içtiği anlaşılan 2’si kız 7 öğrenciye, kanserli hastaları konu alan bir belgesel hazırlama cezası veren Töre, verdiği bu örnek ceza ile Türkiye gündemine gelmişti.

  Uşak’tan boş kadroya

  Uşak’ta ise Milli Eğitim Müdürü Recep düzgün boş kadroya alınırken yerine Manisa Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Bulut atandı. Düzgün, Eşme Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda yaşanan taciz iddiaları ve bir öğrenncinin foseptiğe düşerek ölmesi nedeniyle 2 Mayıs 2010’da  görevden alınmıştı. Bulut, yargı kararıyla görevinee dönmüştü.
  Düzgün, açıklama yapmaktan kaçındı, Bulut ise Uşak’ta görev almaktan memnun olduğunu belirtti.

  Muğla’da vekalet bitti

  Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan 7 ay önce ekmekli oldu, yerine yardımcısı Gürbüz Karabulut vekalet etti. Karabulut eski görevine dönerken yeni müdür Ertuğrul Dindar’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla tanındığı, son genel seeçimde memleketi Eskişehir’den AK Parti aday adayı olduğu öğrenildi.

  Manisa’ya 3.5 aylık şok

  Manisa’da 3,5 ay önce göreve başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik merkeze alınırken, yerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Altınsoy atandı. 2008 kararnamesi ile Manisa’ya atanan ancak geçici görevlendirmeyle Rize’de görev yapan Çelik, geçen ekim ayında Manisa’daki görevine başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın akrabası olan Çelik’in ani bir karar ile merkeze çekilmesi Manisa’da şok etkisi yarattı. Çelik’in yerine atanan Altınsoy 2011 genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etmiş ve geri dönmüştü. Çelik, “Biz görev adamıyız ne görev verilirse yaparız. Manisa için hayata geçireceğim bir çok proje vardı. Ancak bunları yerine getiremedim” diye konuştu.

  Merkezden Denizli’ye

  Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Ankara’ya bakanlık bünyesinde görevlendirilmek üzere atandı. Oğuz’un yerine Kahramanmaraş eski Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül getirildi. Oğuz, uzun yıllar eğitimde çalıştıktan sonra, belediye başkanları DYP’li  Ali Aygören’in 4, AK Partili Nihat Zeybekci’nin 3.5 yıl yardımcılığını yaptı. Oğuz, 30 Temmuz 2007’de Denizli Milli Eğitim Müdürü oldu. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir Sen ile arasının açık olduğu, sendika yöneticilerinin görevinden alınmasını istediği ileri sürülen Oğuz atamasını sürpriz görmediğini söyledi. Kahramanmaraş’ta 8 yıl müdürlük Sebahattin Akgül ise 2010 sınavlarında ilin çok başarısız olması gerekçeiyle dönemin bakanı Nimet Çubukçu tarafından merkeze alınmıştı. Yargıya başvuran Akgül, görevine iade edilmiş, bakanlık da yeniden müşavir olarak Ankara’ya çekmişti.

  Balıkesir’de bir yılda dört

  Balıkesir Milli Eğitim Müdür Vekili Zeki Çabuk’un yerine Bursa Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Aydın atandı. Müdür Abdurrahim Köksal, geçen yıl mart ayında bakanlık müşavirliğine alınınca, yerine İş-Kur Balıkesir Müdürü İlhan Aslan vekaleten atandı. Aslan, 15 Ağustos’ta Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne atandı, yerine vekaleten müdür yardımcısı Zeki Çabuk getirildi, görevi uzun sürmedi. Çabuk’un yardımcılığa döneceği belirtildi. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ise İstanbul Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş atandı.

  Değişim şoku

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve operasyon olarak değerlendirilen il müdürü görevlendirmeleri İzmir’de günün konusu oldu.
  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye, müşavir kadrosuyla merkeze çekilirken, Koordinatör Müdür Yardımcısı olarak görev yapan, önceki dönem AKP Uşak Milletvekili Mustafa Çetin’in kardeşi İsmail Çetin Burdur’a müdür oldu. Hüseyin Çelik’in bakan oluruyla İzmir Kız Lisesi Müdürlüğü’ne atadığı Pervin Töre de Aydın’a il müdürü olarak görevlendirildi. Görevlendirilen müdürlerin bir bölümünün Eğitim Bir Sen yöneticisi olduğu, bazılarının hakkında soruşturma açıldığı, bir kısmımın da kadrolu yönetici olmadığı iddiaları da gündeme geldi. Öönemli noktalardaki kişilerin başka illere gönderilmesinin yeni müdür Vefa Bardakçı’nın işini zorlaştıracağı, rotasyon nedeniyle önümüzdeki üç ayda yönetim kadrosunun tamamına yakınının değişmiş olacağı iddia edildi.
  Ankara’ya çekildiğini gazeteler aracılığı ile öğrendiğini söyleyen Üye, “Bakanlığımız ne takdir ettiyse yapacak bir şeyimiz yok, henüz gelen bir emir falan yok çevreden duyduğumuz şeyler, biz hizmete talibiz, görev verirlerse koşarız” dedi.

  Sendikalar ne dedi

  Eğitim İş İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfü Değirmenci, Üye ile uyumlu üç yıl geçirdiklerini, “Eğitimdeki başarıyı artırmak için çalıştı, İzmir’in sorunları olduğunda ilettik, görüşlerimize önem verdi. İl milli eğitim müdürlerine de rotasyon getirdiler. Toptan bir şekilde yaptılar bunu. Rağip Bey’in kkişisel çabası çok, ÖSS’de üst sıralara taşıdı, yıkılan okullar, deprem güçlendirmesi olan okullar, ücretli öğretmen sorunları var” dedi.
  Türk Eğitim Sen İzmir Şube Başkanı Merih Eyyup Demir ise performans kriterine göre atama yapılmdığını belirterek şunları söyledi: “Performansın ne olduğunu merak ediyoruz. İzmir’in rakamsal olarak belli bir seviyeye geldiği söyleniyor ancak bunun gerçekleri yansıtmadığına inanıyoruz. Örneğin okul öncesi eğitimin bu kadar yüksek olması, derslik sayısı bakımından imkansız. Başka bir nokta da güçlendirmesi gereken okulların sayısını bile bilmiyoruz. Rağip Bey’in gelmesiyle belli bir hareketlenme oldu ancak istediğimiz yeterlilikte değil, SBS ve YGS’de hareketlenme oldu ama o da yetersiz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı