Ege Haberleri

  Milkotek Hommak'tan Torbalı'ya dev yatırım

  Gökhan YALKALK / TORBALI
  01.12.2014 - 01:16 | Son Güncelleme:


  2006 yılında, bir aile şirketi olarak, süt ve gıda endüstrisine hizmet vermek amacıyla üretim hayatına başlayan ve dört yıl sonra kurumsallaşarak Milkotek-Hommak Gıda Makineleri Sanayi A.Ş.'nin Yazıbaşı Mevkisi'ndeki 2 bin 400 metrekaresi kapalı toplam 9 bin 400 metrekare alanda kurduğu fabrikanın açılışına iş dünyası ve İzmir protokolunün ilgisi büyük oldu.  Açılışa Torbalı Kaymakamı Aydın Memük, Torbalı İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Ak Partili Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası meclis üyeleri katıldı. Açılışta konuşan Milkotek-Hommak Genel Müdürü Fetullah Yetik, homajenizatör ve dolum makinalarıyla kaliteyi sunduklarını belirtip, "AR-GE birimimiz ile yeni makinalar geliştirmek için çalışıyoruz. En son yaptığımız 'ricotta peyniri prosesi' bayağı bir ses getirdi. Bu makina Türkiye'de tek ve rakipsizdir. Bu makine ile müşterilerimiz lorunu en iyi şekilde değerlendiriyor. Lor peynirini labne homojenizatöründen geçirerek kaliteli İtalyan peyniri olan ricotto üretiliyor. Şu an İtalyanlardan daha iyi makina yapıyoruz. Kaliteye büyük önem veriyoruz" dedi.

  Milkotek Hommaktan Torbalıya dev yatırım

  "İHRACATA ÖNEM VERİYORUZ"
  Hedeflerinin makine teknolojisinde Almanları geçmek olduğunu belirten Yetik, "Hommak marka homojenizatörlerimizin dünya çapında bir marka haline gelmesi öncelikliğimiz. Şu andaki üretimlerimizinyüzde 50'sini yurt dışına ihraç etmekteyiz, geri kalanı ise iç piyasada satıyoruz. Hommak marka homojenizatörlerimiz dünyada en iyi markalar arasında şimdiden yerini aldı. Şu an Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, İngiltere, ispanya ile Güney Amerika ve Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Yeni projelerimiz üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ricotta peyniri makinamız ile bunu ispat ettik" diye konuştu.

  Milkotek Hommaktan Torbalıya dev yatırım

  "YENİ FABRİKADA ÜRETİMİ 2 KATINA ÇIKARACAĞIZ"
  Yeni yaptıkları fabrikada üretimi 2 katına çıkaracaklarını ifade eden Yetik, "Ürün gruplarımız ilk başta Türkiye'de ilk yerli homojenizatör ve yoğurt dolum makinasıydı. Daha sonra bu makinelerle beraber pistonlu pompa üretimi ile işletmelerde yerimizi aldık. Yoğurt dolum makinasını biraz daha geliştirip kaymaklı ve bantlı homojenize dolumu da ekledik. Son bir yıldır yeni yaptığımız lor prosesi ile çok önemli bir buluş yaptık. Yeni yaptığımız fabrikada üretimi ve ihracatımızı 2 katına çıkaracağız. Daha önce ihracatımız yüzde 25 iken şu an iki katına çıkmış oldu. Yeni fabrikamızda son sistem CNC tezgahlarla çalışacağız. Aynı zamanda üretime yeni endüstri ve makine mühendisleri ile kalifiye personel aldık. Hata paylarımızı sıfıra düşürdük. Başta İngiltere olmak üzere çok farklı ülkelere ihracata başladık. ABD'de ofisimizi de açtık"dedi.
  Yetik, en büşük hedeflerini ise Milkotek Hommak'ın dünya da sektörün en iyisi yapmak olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı