Ege Haberleri

  Milas'ta korkutan orman yangını

  Yaşar ANTER / MİLAS (Muğla), (DHA)
  07.09.2013 - 02:01 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Milas İlçesi, Alatepe Köyü'nde üç ayrı noktada birden başlayan ve kısa sürede büyüyerek bağ evlerinin bahçelerine kadar gelen orman yangını korkuttu.

  Ören Beldesi, Alatepe Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda dün saat 16.00 sıralarında üç noktada birden alevler yükseldi. Rüzgarın da etkisiyle alevler kısa sürede büyüdü.

  Ormanlık alanın yakınındaki Kurşunlu Caddesi'ndeki bağ evlerinin bahçelerine kadar ulaşan alevlere köylüler, hortumlar ve kovalarla taşıdıkları suyla müdahale etti.

  Dört ev yanma tehlikesi atlatırken, asırlık çam ağaçarıyla kaplı bölgeye, Muğla Orman Bölge Müdürlağa'ne ait 5 helikopter, 7 arazöz, 60 orman işçisi sevk edildi.

  Yaklaşık 100 köylü ve tatilci de söndürme çalışmalarına ellerinde kürek ve çalılarla müdahale etti.

  Asırlık ağaçların yanışını ağlayarak izleyen köylülerden 78 yaşındaki Zeliha Karadeniz, “Yaka yaka ormanları kül ettiler. Ormanları bıraktılar, artık canımıza kastediyorlar” diyerek, tepkisini dile getirdi.

  Havaş'ta çalışan ve Ören'de tatil yaptığı öğrenilen Mustafa Baydar (26) da alevlerin bir anda evlerin bahçelerine geldiğini belirtip, “Köylülerle zamanında müdahale etmemiz ve rüzgarın ters dönmesi evleri kurtardı. Ancak, bu defa da orman yandı” diye konuştu.

  Alevler, havadan ve karadan müdahale sonrucu 2.5 saatte güçlükle kontrol altına alınırken, ilk belirlemelere göre 5 hektarlık alandaki kızılçam ağaçlmarı zarar görürken, 20 arı kovanı da yandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı