Ege Haberleri

  Meydanda büyük ders

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Gündoğdu Meydanı, 11 gündür şarkıların, türkülerin, halayların, sloganların, zaman zaman da arbedenin sahnesi oldu.

  Ancak önceki akşam ilk kez derslik olarak kullanıldı. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Türker Susmuş, Taksim Gezi Park eylemleri için Gündoğdu’ya giden öğrencilerine meydanda ders verdi. Önceki gece yapılan eyleme katılan gençleri, Gündoğdu’nun bir köşesinde toplayan Prof. Dr. Susmuş, dün sabahki sınav öncesi maliyet muhasebesi dersinde konu tekrarı yaptı. Çimlerin üzerine oturan öğrenciler, seyyar tahta üzerinde ders anlatan hocalarını pür dikkat dinledi.

  Bireysel çıkış

  Gündoğdu Meydanı’ndaki dersin bireysel bir çıkışın ürünü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Türker Susmuş, sınav erteleme taleplerini kabul ettiremeyen gençlere destek olmak adına bu yolu seçtiğini belirtti. 31 Mayıs sonrası yaşananların vicdanı olan herkesi çok üzdüğünü söyleyen Prof. Dr. Susmuş, şöyle devam etti: “Bu sürecin ardından öğrencilerimizden finallerin ertelenmesine yönelik talep vardı. Haklı bir istekti ancak kabul edilemedi. Çünkü akademik takvimin sarkması söz konusu olacaktı. ‘Sınav önemli değil, yaşananlara karşı tepkimizi göstermek istiyoruz’ diyen gençlere destek vermek adına ben de Gündoğdu Meydanı’nda ders anlatmaya karar verdim. Konu tekrarı yaptık.” Şiddetten uzak, demokratik hak arayışındaki her biri pırıl pırıl öğrencilerinin yanında yer almak amacıyla bunu yaptığını kaydeden Prof. Dr. Türker Susmuş, “Onlar çok büyük bir iş yapıyorlar. Anayasal haklarını kullanıyorlar. Bunu yaparken eğer ders çalışamıyorlarsa, onlar Gündoğdu’da ise ben de oraya gideyim dedim ve geldim. Buraya gelen hiçbir gencimiz tahrik etme, aşırıya kaçma gibi bir davranış içine girmedi. Sınavda çıkabilecek konuların tekrarını yaptık. Bayram havasında hem dersimizi işledik, hem de demokratik hakkımızı kullandık” diye konuştu.

  SINAV  İYİ GEÇTİ

  Maliyet muhasebesinin zor bir ders olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Türker Susmuş, öğrencilerinden olumlu geri dönüşler aldığını aktararak, “Dersin sonunda zor olan alanlardan soru sorulmayacağı müjdesini verdim. Öyle de yaptım. Sınav iyi geçti. Akşamki mesajımı iyi almışlar” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı