Ege Haberleri

  Metroda ilk gün tam bir felaket

  Mustafa OĞUZ, İZMİR (DHA)
  22.06.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’de metro operasyonu nedeni ile yolların kapanması, durakların iptal edilmesi, otobüs hatlarının değiştirilmesi veya tümüyle kaldırılması, kent içi ulaşım için tam bir talihsizlik oldu. Bölgede oturanlar şaşkına döndüklerini söyledi.

  İNÖNÜ Caddesi’nin 5 noktada, Gazi Bulvarı’nın ise tek şeridinin Çankaya kavşağında trafiğe kapanması uygulamasının ilk gününde sürücüler ve yolcular büyük sıkıntı yaşadı. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda uzun araç kuyrukları oluştu. Güzergahları değişen otobüsleri kullanan yolcular mağdur oldu.

  Sabah sıkıntısı

  İnönü Caddesi’nde metro kazıları nedeniyle 8 ay sürecek çalışmalar nedeniyle uygulamasına geçilen yeni trafik düzeni ilk gün k^abus yaşattı. Alternatif otobüs güzergahlarında büyük sorun yaşamadı. Ancak, durakları değişen yolcular sabah saatlerinde sıkıntı çekti. Kaldırılan veya güzergahı değişen hatlardan olumsuz etkilenen yolcular, Fahrettin Altay Aktarma istasyonuna ulaşmakta zorluk çekti.

  Sahil Bulvarında

  En büyük sıkıntı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda yaşandı. Ulaşım Koordinasyon Kurulu, İnönü Caddesi’den Bulvar’a akacak trafiği rahatlatmak için Mithatpaşa Caddesi’ni Adnan Saygun Kültür Merkezi’nden Karataş kavşağına kadar Konak’a doğru tek yönlü yaptı. Ancak, alışkanlıklar ve bilgi eksiklikleri nedeniyle sürücüler yine Bulvar’a yönelince sıkışıklık arttı.

  Kuyruklar uzadı

  Haftabaşı olması nedeniyle Çeşme, Urla, Karaburun, Seferihisar yönünden kente dönen tatilcilerin yarattığı trafik de eklenince, Bulvar’da uzun kuyruklar oluştu. Araç kuyruğu Üçkuyular vapur iskelesi önünden Konak’a kadar uzadı. Narlıdere’den Alsancak’a gelmek isteyenler yaklaşık iki saat trafikle boğuşmak zorunda kaldı. Bariyerlerle kapatılan Hatay İnönü caddesi bomboş görüntüsü ile dikkat çekti.

  Tek yöne dönüştü

  Büyük Kanal kazısı nedeniyle de Gazi Bulvarı’nda Çankaya kavşağı ile Cumhuriyet Bulvarı arası Konak denize doğru tek yön trafiğe kapandı. Buradaki akışı sağlamak için Gazi Bulvarı’nın bugüne kadar Basmane yönüne olan trafik Çankaya Kavşağı’ndan Cumhuriyet Bulvarı’na doğru tek yöne dönüştürüldü. Bu nedenle de Mustaf Kemal Sahil Bulvarı’ndan gelen trafik Basmane yönünü doğru gitmek içen Fevzipaşa Bulvarı’nı tıkadı. Göztepe Vapur iskelesi’nden kalkan seferlere de vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Trafiğe takılmamak için yolcular, sefer sayıları arttırılan vapurlara binerek Konak, Pasaport, Alsancak İskelesi’ne ulaştı.

  Trafik ekibi görevde

  Trafik yetkilileri ise, günün belli saatlerinde görev yapan trafik polislerinin yeni uygulamayla birlikte günün her saatinde önemli noktalarda önlem alıp trafiğin sorunsuz olarak aşığışı sağlayacağını bildirdi. Ayrıca önlemlerin yetersiz kalması durumunda ise, toplu taşıma araçlarının sayısının azaltılmasının da ek önlem olarak hazır bekletildiği öğrenildi.

  KURALLARA UYULSUN

  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgedeki hazırlıkların olumlu sonuç verdiği belirtilerek, sürücülerin oluşturulan alternatif güzergahlarda belirlenen kurallara uyduğu sürece sorun yaşanmasının beklenmediği önesürüldü. Uygulamanın yapıldığı ilk gün, tek yön olarak değiştirilen güzergahlarda ters yönden girişler yapılması, sadece otobüslere tahsis edilen yollara servis araçları ve diğer sivil taşıtların girmesi gibi nedenlerle bazı sıkıntılar yaşandığı belirtildi.  Yetkililer Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin önünden Karataş kavşağına kadar tek yön olarak belirlenen Mithatpaşa Caddesi’nin yeteri kadar kullanılmadığı, bu nedenle de Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki yoğunluğun arttığını iddia etti.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı