Ege Haberleri

  Metro’ya taze kan

  Hürriyet Haber
  30.01.2015 - 01:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de ilk kez İzmir Metro A.Ş. ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığında düzenlenen "Tren Makinistliği Eğitim Programı"nı tamamlayan 23 genç, hem bir meslek sahibi olmanın hem de İzmir Metrosu’nda sürücü olarak göreve başlamanın sevincini yaşadı. Sınavı geçenler arasında, üç genç kadın da var.

  Altı aylık eğitim süreci ve sınavların ardından başarılı olan metro makinistleri brövelerini düzenlenen törenle aldı. Törene İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, İzmir Metro A.Ş Genel Müdürü Sönmez Alev, yeni sürücüler ve aileleri katıldı. Törende konuşan Sönmez Alev, "Sizler zorlu süreçlerden geçerek bu mesleği yapmaya hak kazanan seçilmiş insanlarsınız. Her gün binlerce kişiyi taşıyacaksınız. Bayramlarda, yılbaşı günlerinde herkes tatil yaparken siz görev başında olacaksınız. Ancak burada aldığınız eğitim sayesinde sadece bir iş değil, Türkiye’nin her yerinde geçerliliği olan bir meslek sahibi de oldunuz"diye konuştu.

  İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak ise iki kurum arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti. İzmir Metro A.Ş.’nin kurumlarına yapılan iş başvuruları arasında en çok tercih edilen üç kuruluştan biri olduğunu dile getiren Kadri Kabak, "Bu kente çok faydalı olan elit bir kurumda çalıştığınız farkında olmalısınız" dedi.

  İzmir Metro A.Ş’deki törende bröve alanlar arasında meslek edindirme eğitim programını başarı ile tamamlayıp sürücü olarak işbaşı yapan üç kadın Aysu Tuna, Gülşah Yurttaş ve Merve Çetin da büyük mutluluk yaşadı. Aysu Tuna, "Elektronik mezunuyum. Okul dönemlerinden itibaren bu sektörde çalışma planlarım vardı. Okul bitince çeşitli kentlerde müracaatta bulundum. Hem benim hem ailem için çok gurur veren bir meslek sahibi oldum" dedi. Kadın sürücülerden Gülşah Yurttaş da, "Erkekler yapabiliyorsa bir kadın olarak ben de bu işi yapabilirim düşüncesiyle başvuruda bulundum. Eğitim sürecini ve sınavları başarıyla geçerek bu mesleği yapmaya hak kazandım" şeklinde konuştu. Merve Çetin de kadınlar açısından çok alışık olunan bir meslek olmadığı için dışarıda insanlardan ilginç tepkiler aldığını anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı