Ege Haberleri

  Metro inşaatında ironik protesto

  Eray ARPAŞİN/ İZMİR (DHA)
  29.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de kendilerine “Sivil Toplum Kuruluşları Platformu” (İSTOK) adını veren 10 kişi Üçkuyular Metro inişaatı önünde pankart açıp, metronunun bitirilememisini proteste etti, “Metro inşaatında Bingül Cezaevi'nden kaçan mahkumların çalıştırılmasını istiyoruz” dedi.

  İSTOK üyeleri Üçkuyular Metro hattının inşaat alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etmek için bir araya geldi.

  2005 yılında temeli atılan ve bugüne kadar iki müteahhitin işi bıraktığı Üçyol- Üçkuyular Metro hattının bitmesi için eylem yaptı.

  Çalışmaların sürdüğü cadde güzergahında bulunan esnafın işlerinin tamamen bozulduğunu belirten İSTOK sözcüsü Halit Çelik, “Hükümetin metroyu bitirme teklifini geri çeviren Belediye yetkilileri ne zaman bitireleceğine dair artık süre vermeyip ‘Bir sabah biner gideriz' demekte. Bu durum karşısında ironik bir öneri sunmak istiyoruz. Bingöl M tipi cezaevinde kalan mahkumlar 1 yıl içinde 80 metre tünel kazmışlar. Bu tüneli kazmak için ellerinde sadece kaşık ve çataldan oluşan aletler bulunmakta. Teknik alet ve makinalar verilirse İzmir metrosunu en geç bir yıl içinde kazar ve bitirirler. Geç olmakla birlikte zararın neresinden dönülürse kardır düşüncesiyle daha fazla geç olmadan Bingöl M tipi cezaevinde kalan mahkumların zorunlu kamu hizmeti kapsamında İzmir metrosu inşaatında istihdamını teklif ediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı