Ege Haberleri

  Megapol’den altı projeyle 500 milyon $’lık yatırım

  Tolga ALBAY, (AA)
  17.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnşaat sektörü yatırımlarında ülke hızının gerisinde kalmasıyla eleştirilen İzmir, dev yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  FOLKART Yapı’nın başladığı Avrupa’nın en yüksek 5’inci ikiz kule projesinin ardından Megapol Grubu da İzmir’in en yüksek kulesi projesini açıkladı.
  Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, grubun İzmir’de tamamladığı işlerin toplam hacminin 160 milyon dolar seviyesinde, halen devam eden işlerin ise 60 milyon dolar olduğunu, gündemlerinde bulunan 6 projeyle kente 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı öngördüklerini dile getirdi.

  Bayraklı’daki Yeni Kent Merkezi’nde 100 bin metrekare inşaat alanı üzerinde İzmir’in en yüksek kulesini inşa edeceklerini anlatan Gökdemir, şöyle  konuştu: “Arsası alınan ve proje çalışmaları devam eden kule, ilk üç katı  alışveriş merkezi olmak üzere toplam 50 kattan oluşacak. Kule yüksekliği henüz belli değil ancak inşaat alanımız kentin en yüksek binasını yapmamıza imkan tanıyor. Kulede AVM’nin yanında rezidans, otel ve iş yerleri de bulunacak.

  Diğer projemiz ise kentin en büyük alışveriş merkezi parkını kurmak.  Yaklaşık 200 bin metrekare alanda 150 bin metrekare kiralanabilir alan olacak ve İzmir’de mevcut en büyük AVM parkının yaklaşık iki katı büyüklüğünde olacak. 2012’de bu projeye başlıyoruz. Üçüncü olarak ise Urla’da marinası olan bir yaşam alanı planlıyoruz. 200 villadan oluşacak bölgede, AVM ve sosyal tesisler bulunacak.”

  100 bin üstü, 10 bin altı

  Grup olarak “100 bin metrekarenin üzerinde ve 10 bin metrekarenin altında projelere odaklanma” kararı aldıklarını, bu büyüklükler arasıyla  ilgilenmeyeceklerini ifade eden Selim Gökdemir, 100 bin üzeri projelerde ticari düşüneceklerini, 10 bin altı projelerin ise kentin tarihi dokusu ve kültürüne yönelik olacağını ifade etti.
  Gökdemir, grubun halen İzmir’in en eski apartmanı olan Anadolu Apartmanı’nın restorasyonunu sürdürdüğünü kaydederek, “Kentin mirasına, kimliğine sahip çıkma düşüncesiyle yola çıktığımız bu projeyle Anadolu Apartmanı’nda aslına sadık bir restorasyon gerçekleştiriyoruz. Satmak amacıyla yapmıyoruz, yapıp kira geliri elde edip bir fon oluşturmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da benzer restorasyon projelerine devam edeceğiz. Görüşmelerimizin devam  ettiği çeşitli yapılar var” diye konuştu.

  YENİ BELEDİYE SARAYI BAYRAKLI’YA KURULSUN

  Selim Gökdemir, 450 hektarlık yeni kent merkezinin İzmir’in geleceği olduğunu, bu alanın hızlı gelişmesi için kent yöneticilerin de yapması  gerekenlerin bulunduğunu, artık resmi kurumların da bu bölgeye taşınmayı  gündemlerine alması gerektiğini ifade etti. Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, SGK gibi kurumların yer seçerken artık otopark ve trafik sorunları bulunan geleneksel şehir merkezinde değil, yeni kent merkezinde çevre yoluna yakın yerleri dikkate alması gerektiğini  ifade eden Gökdemir, “Örneğin, Büyükşehir’in yeni bir binaya acilen  ihtiyacı var. Mevcut binanın deprem dayanaklılığı bir soru işareti. Yeni binanın yeni kent merkezinde planlanması gerekiyor. İl Özel İdaresi’nin Konak’ta bir binaya taşınma kararı da bana göre yanlıştı. Gelmeleri gereken yer yeni kent merkeziydi” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı