Ege Haberleri

  Meclis'te tartışma dışarıda eylem

  Hürriyet Haber
  08.01.2015 - 01:15 | Son Güncelleme:

  KONAK Belediye Meclisi'nin 2015 yılı ilk Meclis toplantısına, personel politikası ve işten çıkartılan işçilerle ilgili tartışma damgasını vurdu. Ak Parti Grubu toplantıda uygulamayı eleştirirken, Meclis dışında işten çıkartılan 15 işçi eylem yaptı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ise "Valilik ve Devlet'in çözemediği sorunu biz çözemeyiz. Konak'ta işten çıkartma yok, sözleşmesi yenilenmeyen personel var" dedi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi salonunda yapılan Ocak ayı Konak Belediye Meclisi toplantısında söz alan AK Parti'li Meclis Üyesi Metin Özçeri, mağdur insanlar olduğunu söyledi. Özçeri, "Eğer tasarruf edeceksek, emekliliği gelen arkadaşlarımızın tazminatlarını verelim, emekli olsunlar. Her hafta beş etkinlik yapılıyor. Tasarruf yapılacaksa bunlardan vazgeçilerek yapılsın. İşçiden tasarruf edilmesin" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı ise Başkan Pekdaş'a "Adalet duygunuzu Baro'da mı unuttunuz?" dedi. Bu sözler toplantıda gerginlik yarattı. Başkan Pekdaş, "Haddinizi bilin. Bu konuyu siyasi polemik yapmayın. Siyasi malzemeniz mi kalmadı?" sözleriyle uyarınca Şanlı, halka hizmet için konuştuğunu, bu durumun tüm belediyelerde olduğunu, sadece Konak'ın yapmadığını söyledi.

  Mecliste tartışma dışarıda eylem


  Başkan Pekdaş, İl Özel İdaresi'nin kapatılması ile birlikte idareden kalan taşınmazların AK Parti'li belediyelere devredildiğini ancak İzmir'de CHP'li belediyelere sadece görevlerin ve personelin devredilerek de mal ve mülklerin ise belediyeye verilmediğini söyledi. Özel İdare'de geçici statüde çalışan 16 kişinin Konak Belediyesi'ne verildiğine dikkat çeken Pekdaş, "Ancak çalışma süreleri bitti. Süreli akitle bize gönderildiler. Süresi bittikten sonra kanun gereği biz çalışmayı sona erdirmek zorundayız. Kısmi süreli olarak taşeronda çalıştırmışlar. Devlet bu personeli cambazlık yaparak çalıştırıyormuş. Bizim öyle bir kadromuz yok, öyle bir statü de yok. İl Özel İdaresi'nin, Valilik'in çözemediği sorunu bizim çözebilme imkanımız yok" dedi.


  Konak Belediyesi'nde toplam 1844 çalışan olduğunu ve en düşük personel maaşının ise 2015 başı itibarı ile 1700 TL'ye çıkartıldığını belirten Pekdaş , "Burada asıl işveren Konak halkıdır. Biz burada halkın bütçesini yönetiyoruz. Verimlilik ve iş barışını sağlamak zorundayız. Keşke gösterdiğimiz bu titizlik tüm kamu kurumlarında olsa ve merkezi hükümet de o basireti gösterse. Bu sorumluluk ortak bir sorumluluktur. İstihdam sorunu sosyal bir sorunudur. Bu ülkenin istihdam politikalarını sabaha kadar konuşabiliriz. Ama burası Konak ilçesi. Bunlar sosyal bir sorun. İşten atılan yok. Sözleşmesi yenilenmeyen personel var" dedi.

  Mecliste tartışma dışarıda eylem


  BELEDİYE ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR
  Öte yandan, Meclis toplantısı devam ederken belediye sarayı önünde eylem vardı. Konak Belediyesi'nden işten çıkartıldıklarını söyleyen 15 kişi ellerinde tuttukları üzerlerinde "İşçinin yanında olmadınız", "Hakkımızı yediniz" dövizleriyle Başkan Pekdaş'ı bekledi. Zaman zaman "İşçiyiz haklıyız, kazanacağız" sloganları atan 15 kişi Pekdaş'la görüşemeyince Büyükşehir Belediyesi önünden ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı