Ege Haberleri

  Mecliste anket tartışması

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  05.09.2013 - 01:14 | Son Güncelleme:

  MANİSA Belediyesi’nin eylül ayı meclis toplantısında, dört mahallede imar değişikliği planıyla ilgili yapılan anketleri bazı meclis üyelerinin provoke ettiğini ileri süren Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, “Manisa’nın yararına olan bir şeye ‘Hayır’ denmesi için, içinde bazı belediye meclis üyelerinin de bulunduğu kişiler provoke etmeye çalıştı.

  Bunu yapan kişileri kınıyorum” diye konuştu. Başkan Ergün’ün iddilarına AK Parti ve CHP’liler karşı çıktı.

  Manisa Belediyesi’nin, iki aylık tatilden sonra eylül ayı olağan meclis toplantısı dün Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantıda 34 gündem maddesi masaya yatırıldı. Manisa Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün, belediye tarafından yapımı tamamlanan ve AK Parti ile CHP’lilerin maliyeti konusunda eleştiri yağmuruna tuttuğu Alparslan Türkeş Köprülü Kavşağı’nın açılış törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılacağını belirtti.
  Hafsa Sultan, Yeni Mahalle, Fatih ve Cumhuriyet mahallerinde imar değişikliği planıyla ilgili 14 ile 25 Ağustos arasında yapılan anket çalışmasının bazı belediye meclis üyeleri tarafından provoke edildiğini iddia eden Başkan Ergün, “Manisa’nın yararına olan bir şeye ‘Hayır’ denmesi için, içinde bazı belediye meclis üyelerinin de bulunduğu kişiler provoke etmeye çalıştı. Köşe başı toplantıları yapıldı. Köşe kapmacalar oynandı. Ben bunu yapan kişileri kınıyorum” dedi. Başkan Ergün, anket çalışmasının sonucunun gelecek günlerde açıklanacağını kaydetti.

  Mecliste anket tartışması

  KATI ATIK BERTARAF TESİSİ MÜJDESİ
  Başkan Ergün konuşmasında, merkeze bağlı Uzunburun Köyü’nün yakınına yapılacak olan yeni Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin iki ay sonra temelinin atılacağı müjdesini verirken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından DSİ kanalıyla yaptırılması planlanan Atık Su Arıtma Tesisi’nin ise ilgili kurumun yatırım programında olmadığı haberini aldıklarını belirtti.

  BAŞKAN’IN İDDİALARINA YANIT
  Başkan Ergün’ün, bazı belediye meclis üyeleri hakkında ortaya attığı iddiaya yanıt veren Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, “Anket çalışmasında AK Parti grubu olarak halkı etkileyecek hiçbir çalışma içinde bulunulmadı. Bu konuda bizi bir çok mahalle sakini aradı. Biz onlara planın uygunluğunu kendilerinin değerlendirmesi gerektiğini söyledik. AK Parti gurubu olarak anketten çıkacak sonuca göre halkımızın vereceği karara saygılıyız” diye konuştu. Çelik, Başkan Ergün’ün Atık Su Arıtma Tesisi’nin yatırım programında olmadığına yönelik açıklamasını da değerlendirip, “AK Parti’li milletvekillerimizle konuyu tekrar konuştuk. Herhangi bir sıkıntının olmadığını söylediler. Eğer böyle bir durum varsa sıkıntıyı ilgili bakanlıklara tekrar iletiriz” ifadelerini kullandı.

  Mecliste anket tartışması

  CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Erkenci de, CHP’li hiçbir belediye meclis üyesinin söz konusu dört mahalleye giderek anket oylaması ile ilgili olarak provoke çalışması içinde bulunmadığını savundu.
  Toplantıda gündeme gelen Elgikan Vakfı’nın Manisa’daki eğitim merkezinin arkasında yapılacak otel ve kongre merkezi ile ilgili olarak meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Ergün, belediyeye ait olan yerin bir kültür merkezi yapılmasıyla vakfa satabileceklerini veya uzun süreli olarak kiraya verilebileceklerini dile getirdi.
  Toplantıda gündem maddeleri arasında yer alan Güzelyurt Mahallesi’ndeki 5797 Sokak’ın adının “Muhsin Yazıcoğlu Bulvarı” olarak değiştirilmesi konusu meclis üyelerinin oy birliğiyle, değerlendirilmesi için idari-imar komisyonuna sevk edildi.

  Toplantının en son gündem maddesi arasında yer alan mevcut Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde belediye ait işyerlerinde bulunan esnafın kira ücreti artışı gündeme geldi. Başkan Ergün, mevcut garajdaki belediye ait 34 işyerinde bulunan esnafın kiralarında artış yapılmayacağını ve yeni terminalin yapımı bitinceye kadar, esnafın aynı işyerinde kalabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı