Ege Haberleri

  Mayın olduğu sanılan cisim inceleniyor

  Erdem SÜREK - Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE, (DHA)
  04.07.2012 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Boğazı'nda, serbest dalış yapan 52 yaşındaki Yusuf Arıkan'ın Hamidiye Tabyası açıklarında bulduğu ve mayın olabileceği belirtilen cisim Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı tarafından incelemeye alındı.

  Balıkadam Yusuf Arıkan, önceki gün (Pazar) Hamideye Tabyası açıklarında dalış yaptı. Arıkan, 3 metre derinliğindeki suda kuma gömülü yosunlar arasında küreye benzeyen bir cisim olduğunu farketti. Arıkan, suda gördüğü cismin mayın olabileceğini düşünüp, bugün aynı bölgede tekrar dalış yaptı. Ancak, Arıkan bu defa cismi su altı kamerası ile görüntüleyip, fotoğrafladı. Arıkan, çektiği görüntü ve fotoğrafları teslim ettiği Boğaz ve Garnizon Komutanlığı, sudaki cisimle ilgili inceleme başlattı.


  Cismi bulduğu bölgede daha önce pek çok kez dalış yaptığını belirten Arıkan, “Yaklaşık 5 yıl önce aynı bölgeye yakın Barbaros Halk plajı açıklarında bulunan bir cismin mayın olduğu saptanmıştı. Bir kısmı deniz dibinde kuma gömülü küreyi andıran cismi görünce mayın olabileceğinden şüphelendim. Mayına benzettiğim cisim yarıya kadar kuma gömülmüş vaziyette. Sanırım dip bağlantısı bulunan zincirinden kopmuş ve sürüklenerek buraya kadar gelmiş. Tehlike arz etmesin diye, SAT komandolarının gelip mayını patlatmalarını istedik. Bundan 5 yıl önce aynı bölgede 2 mayın daha bulmuştuk. Gerekli işlemler yapılarak mayınlar patlatılmıştı. Bölgede balıkçı tekneleri geziyor. Çapalarını atıyorlar. Ayrıca burada insanlar denize girdiğinden tehlike arz ediyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı