Ege Haberleri

  Mavi Kart ile deniz kirliliği azalacak

  Hürriyet Haber
  14.10.2015 - 15:43 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın Didim İlçesi'nde günübirlik tur teknelerine hizmet vermek için kurulan Mavi Kart Atık Alım Sistemi, denizlerdeki kirliliği azaltacak.

  Aydın Büyükşehir Belediyesi ile İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi işbirliği ile Didim Altınkum'da kurulan Mavi Kart Atık Alım Sistemi törenle hizmete açıldı. Ayvalık'tan Didim'e kadar uzanan Ege kıyılarında kurulan ilk atık alım sistemi, Didim'deki günübirlik tur teknelerine hizmet vermeye başladı. Didim Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh, İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk gezi tekneleri ve su ürünleri kooperatiflerinin yöneticilerinin katıldığı açılışta konuşan Didim Kaymakamı İskender Yönden, turizmle gelişmeyi hedefleyen Didim için Mavi Kart Atık Alım Tesisi'nin önemine dikkat çekti. Projenin yerel yönetim ve sivil toplum işbirliği ile gerçekleştiğini belirten Yönden, "Bu projeyi sivil toplum ile yapıyoruz. Bundan sonra tur teknelerine ‘hizmeti ayağınıza getirdik, sonuçlarını da göreceğiz' diyeceğiz. Denizin temiz olması, geleceğe ciddi ve planlı şekilde hazırlanan Didim için çok önemli. Altınkum'u pırıl pırıl koruyacağız ki, buradaki turizm tesisleri çalışsın, insanlar ekmek yesin" dedi.


  KİRLİLİK KAYIT ALTINA ALINACAK
  İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Altınkum'daki atık alım sisteminin Ege kıyılarına örnek olacağını açıkladı. Öztürk, tesis sayesinde denizlerdeki kirliliğin azalacağını ve teknelerden kaynaklı kirliliğin kayıt altına alınacağını kaydetti. Hedefi turizmle kalkınmak olan Didim'in bu tesisle bir çıta daha atlayacağını belirten Öztürk, "Odamızın sorumluluk sahası olan Ayvalık'tan Didim'e kadar Mavi Kart Atık Alım Sistemi cihazlarını temin ediyoruz. Sistemin kurulumu ve işletilmesi konusunda ilgili kıyı tesisleri ve yerel yönetimlerle gerekli koordinasyon faaliyetine devam ediyoruz. Yerel yönetimler tarafından altyapı hazırlandıktan sonra, yeni atık alım tesisleri hızla monte edilip, hizmete girecek" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı