Ege Haberleri

  Masa başında yapı denetimi

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yapı denetim şirketlerinin ‘‘masa başında denetim’’ yaptığını iddia etti. Şirket temsilcilerinin binaların temel atma, demir kullanımı ve beton dökümü aşamasında inşaat alanında bulunmadığını önesüren Aslan, ‘‘Müteahhitlerin götürdüğü raporlara onay veriyorlar, masa başında denetim yapıyorlar’’ dedi.

  BU yıl, depreme dayanıklı binalar yapılmasını sağlamak için 28 ilde pilot uygulamaya geçildiğini hatırlatan Aslan, ‘‘İzmir'in de aralarında bulunduğu bu illerde bina denetimi özel şirketlere verildi. Ama inşaat alanında denetim ve tahlilden kaçıyorlar. Bu durum sağlıksız binalar yapılmasına yol açabilir, yetkililer harekete geçmeli’’ diye konuştu.

  YAPI denetiminin özel şirketlere devredilmesiyle, maliyetlerin yüzde 8 oranında arttığına da dikkati çeken Aslan, inşaatların yüzde 40'dan sonraki bölümünün denetlenmesine karşı olduklarını söyledi. Alsan, binanın yüzde 40'ını temel ve kaba inşaatının oluşturduğunu belirterek, ‘‘Sıva ve ince işçiliğin denetimi gereksiz, maliyeti artırıyor’’ dedi.

  İNŞAATIN yüzde 40'dan sonraki kısmının denetlenme yetkisinin, yapı denetim şirketlerinden alınması için kamuoyu oluşturacaklarını vurgulayan Aslan, ‘‘Biz bu kadar zengin bir ülke değiliz. Halkımız çok zor şartlar altında ev sahibi olmaya çalışırken bu şirketlere, para kazandırılması doğru değil’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı