Ege Haberleri

  Marmarisli turizmcinin gözü adalarda

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS, (DHA)
  27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EKONOMİK krizden çıkış yolu arayan Yunan Hükümeti, Atina Havaalanı başta olmak üzere 29 havaalanı, kamu bankaları, 3 bin 500 adanın bir kısmı, limanlar, marinalar, otobanlar, demiryolları, enerji tesisleri, telekomünikasyon şirketleri ve 100 milyon metrekare gayrimenkulün bir kısmını satış veya özelleştirmeye sundu.

  Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz başkanlığında 23 turizmci Yunan adalarındaki havalimanı, marina ve çeşitli konaklama tesislerine talip oldu. 2010 Aralık ayı başında Yunan yetkililerin davetlisi olarak Atina’ya giden turizmciler ön görüşmelerde bulundu. Ancak Yunan hükümetinin satış ve özelleştirmesi durdurması ile Türk turizmcilere “bekleyin” mesajı verildi. Yunan Hükümeti’nin satış ve kısmi özelleştirme kararı geçen hafta parlamentodan geçti. Bir yılı aşkın süredir bekleyen turizmciler satış işlemleri için tekrar harekete geçti. Yunanistan’a giden GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, telefonla DHA muhabirine gelişmeleri açıkladı. Açıkgöz, “Yunan temsilcilerle görüşmelere tekrar başladık. Bu satışlar tek başına altında kalkabileceğimiz rakamlar değil. Ege Bölgesi’nin kıyılarına yakın yerleri almak istiyoruz. Bunun için Egeli işadamları ve turizmcilerle sinerji oluşturmalıyız. Rus ve Arap girişimcilerle başedebilmemiz için acil bir konsorsiyum oluşturmalıyız” dedi.

  DESTEK BEKLİYORUZ

  Oluşturulacak konsorsiyum ile şirket kurarak ilk etapta Muğla Bölgesi’ne yakın adalara talip olacaklarını kaydeden İlhan Açıkgöz, “Marina, konaklama tesisleri, hava ile deniz limanlarını almamız için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile hükümetin bizlere acil destek vermesini istiyoruz.  Ege’deki Naksos, Astipalea, Leros ve Skiros adaları ile Kozani ve Mora yarımadasındaki Mesinia havaalanlarının turizm için büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Değerleri 10 ile 100 milyon euro arasında değişen bir çok yeri almak için kurulacak ortak şirket olarak, destek sağlamak için hükümetle görüşeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı