Ege Haberleri

  Marmaris geceleri motosikletli polislere emanet

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS, (DHA)
  30.07.2012 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Marmaris İlçesi'nin işlek cadde ve sokaklarını, geceleri, üniversite mezunu, iki yabancı dil bilen, yakın dövüş eğitimi almış, her biri “Yunuslar” olarak bilinen 2'şer polisten oluşan dört motosikletli ekip koruyacak.

  Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, gece hayatının yoğun olduğu turistik şehirde huzur ve güveni artırmak için bir dizi projelerinin ilkini “Yunuslar” olarak bilinen motosikletli polis timleri ile başlattı. Üniversite mezunu sekiz polis, profesyonel öğretmenler eşliğinde Rusça ve İngilizce kursları aldı. İleri motosiklet kullanma ve yakın dövüş eğitimi verildi. Vatandaş ve turistlerin sorunlarına çözüm bulmak için bir dizi iletişim derslerinden geçti. Tüm kursları başarı ile bitiren sekiz polis, her biri 30 bin euro değerinde dört motosikletle göreve başladı.


  İŞLEK CADDELERDE GÖREV YAPACAK
  Motosikletli polisler, Kemal Elgin Bulvarı, Barlar Sokağı Atatürk ve Kordon Caddeleri ile Yat Limanı çevresi gibi halkın ve turistlerin en yoğun olduğu caddelerde yaz-kış 19.00 - 06.00 saatleri arasında görev yapacak. Şüpheli kişi ve araçları denetleyecek olan motosikletli ekipler, kimlik ve araç kontrollerinde her ay belirlenen kotayı geçtikleri takdirde motivasyonlarının arttırılması amacıyla 3 gün izin, yarım altın ve takdir belgesi gibi çeşitli şekillerde ödüllendirilecek.


  KALPLERİ KAZANDILAR
  Kısa sürede güleryüzleri dikkati çeken motosikletli polisler, halkın ve turistlerin sevgisini kazandı. Turistler ve çocuklar motosikletli polislerle fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.
  Polisin, Barlar Sokağı'nda kimlik sorgulaması yaptığı 23 yaşındaki Mehmet Dağekin, polislerin anlayışlı yaklaşımları ve iletişiminden memnun kaldığını söyledi.
  Tepe Mahallesi 39 Sokak'ta hediyelik eşya dükkanı işleten Şennur Tekin, ise “Motosikletli polislerin çalışmalarını gözlemledim. İnsan haklarına uygun, kibar ve iletişimlerine şahit oldukça mutlu oldum. Profesyonel ellerde ilçemizde kontroller artırılmalı” diye konuştu.


  MARMARİS HUZUR VE GÜVENİN ADRESİ OLACAK
  Marmaris İlçe Emniyet Müdür Ertan Sarıkaya, “Yabancı turistlerin en çok geldiği ilçemizde olağan huzur ve güveni artırmak için bir dizi projeler hazırlandı. İlki, yunus isimli motosikletli ekiplerimize başladı. Hedefimiz, insan haklarına uygun, eğitimli ve iletişimi kuvvetli personelimizle oluşabilecek olayların önüne geçerek periyodik kontrollerimizi artırmak. ‘Yunuslar’la başlattığımız motivasyonu artırma ödülleri asayiş, trafik ve terör timlerimizle yapacağımız çalışmalarla devam edecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı