Ege Haberleri

  Marmaris esnafı kepenk kapatıyor

  Ali GÜNDOĞAN / MARMARİS, (DHA)
  07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Herşey dahil sisteminden büyük yara alan Marmarisli esnaf ekonomik krize direnemez hale geldi.

  Turizm beldelerinde esnaf arka arkaya kepenk indirirken, Marmaris 897 işyeri ile ilk sırada yer aldı.

  MUĞLA Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği ve Marmaris Esnaf Odası İlçe Başkanı Şükrü Ayyıldız, il genelinde en fazla kepenk kapatan esnafın Marmaris’te olduğunu bildirdi. Ocak- Temmuz arası yedi aylık süreçte Marmaris’te krizden etkilenen 879 esnafın kepenk kapattığını kaydeden Ayyıldız, "Herşey dahil sistemi oteller olduğu sürece kapanma sayısı yıl sonuna kadar artacak" dedi.

  Ayyıldız, herşey dahil sistemine kota getirilmediği takdirde kepenk kapatma sayısında yıl sonuna kadar ciddi artışlar olacağını savundu. 500 yatak kapasitenin altındaki otellerde herşey dahil sisteminin uygulanmaması için hazırladıkları bilgilendirme dosyalarını Başbakanlık, kültür ve turizm ile çalışma bakanlıklarına sunduklarını hatırlatan Ayyıldız, "Dünyada herşey dahil sistemi ile turizm yapan ülkelere baktığınızda 70 euro altında konaklama verilmezken Muğla’nın turistik yerlerinde 3 ile 10 euro arası fiyat uygulanıyor. Bu fiyatlara da ’son dakika’ tabir edilen kalitesi düşük turist gelmekte. Bedavaya gelen turistler otelden dışarı çıkmayınca hem ülkemize döviz girdisi sağlanamıyor hem de esnafımız kazanamıyor. Esnaf kazanamayınca kepenk kapatmak zorunda kalıyor" dedi.

  En fazla Marmaris’te

  Birlik Başkanı Ayyıldız, merkezde birliklerine bağlı 220, Bodrum’da 180, Dalaman’da 100, Datça’da 45, Fethiye’de 423, Kavaklıdere’de 61, Köyceğiz’de 108, Marmaris’te 879, Milas’ta 250, Ortaca’da 170, Ula’da 87 ve Yatağan’da 109 olmak üzere toplam 2 bin 632 işyerinin faaliyetine son verildiğini bildirdi. Çeşme, Didim, Kuşadası, Ayvalık gibi turistik yerler ile kıyaslama yapıldığında en fazla kepenk kapatma sayısının Marmaris’te olduğunu vurgulayan Ayyıldız, acilen önlem alınması gerektiğini söyledi, "Muğla genelinde 2 bin 632 esnaf kepenk kapattı. Herşey dahil sistemi oteller olduğu sürece kapanma sayıları yıl sonuna kadar artacaktır" diye konuştu.

  ÖNERİ PAKETİ

  500 yatak kapasitenin altındaki otellere herşey dahil sistemine izin verilmesin, kota konulsun.

  Marmaris merkezde 5 bin iş yeri mevcut. Acil iş yeri azaltılması için TSE’nin belirlediği metrekare ve standartlar uygulanarak denetimler yapılmalı, gerektiğinde yasalara uymayan işyerlerinin ruhsatları iptal edilmeli.

  Herkes bilmediği iş kolunda dükkan açmamalı, dükkan açacak olan kişilerde yeterlilik belgesi verilmeli.

  Turizmde faaliyet halinde olan işletmelerde alanında uzman ve belgeli personel çalıştırmak için eğitim ile kurs verilmeli. Ne olursa yaparım diyerek turizmde personel çalıştırılmayarak denetimler yapılmalı.

  Dükkan açmak için belediyelerden istenen belgelerin içeriği genişletilmeli ve sıkı kontrole tabii tutularak ruhsat alımı zorlaştırılmalı.

  Konut alanlarında ticari faliyeletlere izin verilmemeli.

  Büyük market zincirlerine sahip olan alışveriş merkezleri şehrin dışına taşınmalı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı