Ege Haberleri

  Market Yasası’nı çıkarın esnaf heykelinizi diksin

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İzmir Ticaret Odası’nın (İTO) özel gündemli meclis toplantısına katıldı.

  Yazıcı’dan önce söz alan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Hipermarket Yasası’nın çıkarılması gerektiğini vurguladı, işadamları ve esnafın yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle aktardı: “Gerçekten iç ticarette, küçük-büyük tüm esnaf, tacir, sanayici olarak hepimiz son derece rahatsızlık içindeyiz. Zincir mağazalardan, hipermarketlerden şikayetlerimizi artık duymayan kalmadı. Sağır sultan bile duydu. Onun üzerine pek çok tasarı hazırlandı. Ancak hala iç ticarete düzen getirecek olan yasa çıkarılamadı. Bakanım, abartmıyorum, bu düzenlemeyi yapın tüccar ve esnaf heykelinizi diker. Dayanılacak gibi değil. Bıçak kemiğe dayandı. Bir süre sonra esnaf, tacir ve sanayicinin sokağa dökülmesi sürpriz olmayacaktır.”

  Bakan söz verdi

  Bakan Yazıcı, “Önemli bir yasa. Çok tartışıldı, çok konuşuldu, birkaç kez Meclis’e sevk edilmiş ancak kadük olmuş bir yasa. Gündemimizde. Tarafları çok ve keskin. Savunanlar da karşı olanlar da keskin. Türkiye’nin yararı neyse toplantılar yaparak görüşeceğiz ve bu yasayı Meclis’e sevk edeceğiz. Ben küçük esnafı sadece mahallesindeki vatandaşın seri ihtiyaçlarını giderenler olarak görmüyorum. Bakkal, manav, tamirci, aynı zamanda fahri güvenlikçidir. Kim gelir kim geçer onlar bilirler” dedi.

  Yazıcı, yasanın çıkması konusunda takvim veremeyeceğini de belirtti, “Türkiye’nin önünde çok önemli bir proje var. Yeni bir anayasa projesi var. Yeni anayasa, Meclis gündeminde ne kadar kalacak kestirmek zor. Anayasa çalışmaları inşallah çabuk biter de diğer yasaları da Meclis’e aktaracak zaman olur” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı