Ege Haberleri

  Marka kente lezzet

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  15.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu, görevdeki iki yılını değerlendirdi. Çalışmalar anlatılırken, tarihi lezzetlerle ilgili girişim de dile getirildi.

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu, göreve geldiği 14 Şubat 2009’dan bu yanaki çalışmaları değerlendirdi.
  Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in marka kent olması hedefi doğrultusunda tulum peyniri, lokma ve şambaliye coğrafi işaret alınması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurduklarını, yakında sonuç alınacağını kaydetti. Kumru ve boyoz için de coğrafi işaret çalışması başlattıklarını anlatan Demirtaş, olumlu sonuçlanacağına inandıklarını ifade etti.

  Kruvaziyere dev destek

  İzmir turizminin gelişmesi için de kruvaziyerde atılım yaptıklarını vurgulayan eden Demirtaş, “Başarıyı bütün Akdeniz konuşuyor. Bu sene şimdiden 550 bin turist garantilendi” diye konuştu. Yeni kruvaziyer limanı gerektiğine  dikkat çeken Demirtaş, kent turizminin gelişmesi için arkeolojik kazılara da destek verdiklerini belirtti.
  Demirtaş kruvaziyer turizmine desteklerinin süreceğini ve yolcu sayısının 1 milyonu aşmasını, yeni limanla 3 milyona çıkmasını hedeflediklerini aktardı.

  Yabancı sermaye atağı

  Agora, Altınpark ve Kadifekale’ye destek olacaklarını, İzmir’e lojistik merkezinin gündemlerinde olduğunu belirten Demirtaş, “Yabancı sermaye getirmek, İzmir’i tanıtmak için çalışmalarımıza hız veriyoruz. Londra, Dubai ve Suudi Arabistan’da çalışmalara başladık. Danışman firmayı belirledik, düğmeye bastık. Yükselen pazarlar olan Ortadoğu’ya ilgimiz sürüyor” diye konuştu.

  EXPO’da önde olmayacağız

  EXPO’ya da değinen Demirtaş, “EXPO 2015’in ardından en deneyimli ekip odamızda yer alıyor. EXPO 2020 için yerel organizasyon kurulmuş, sekreteryasını İZKA yürütmektedir. Kurum olarak destekleyeceğiz, EXPO 2015’teki kadar en önde değiliz ama içindeyiz” dedi.

  2 yıldan kısa kısa

  - 2. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi.
  - Levanten Sempozyumu düzenlendi. 
  - Atina’da 9. Türkiye Ege Kıyıları Yunanistan Ege Adaları Ekonomi Zirvesi gerçekleştirildi. 
  - İzmir Kadın Konseyi kuruldu. 
  - 90 yabancı heyet ağırlandı. 
  - Çin, Yunanistan, KKTC, Makedonya, Kosova, Slovenya, Suriye, Lübnan ve Kırgızistan’da 11 oda ile kardeş oda anlaşması imzalandı. 
  - Fuar teşviklerinden 185 üye yararlandı, 823 bin TL ödeme yapıldı. 
  - Smyrna Antik Kenti kazılarına son iki yılda 420 bin TL, Kadifekale’ye 400 bin TL aktarıldı. 
  -  E-oda projesi kapsamında sicil müdürlüğünde 211 bin işlem yapıldı, 47 bin üyenin bilgisi güncellendi. 
  - Son iki yılda 11 bin 266 yeni üye kaydı yapılırken 4 bin 569 üyenin de kaydı silindi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı