Ege Haberleri

  Manisa'da hijyen merkezi

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  10.09.2013 - 01:22 | Son Güncelleme:

  14 ayda tonlarca tıbbi atık başarıyla bertaraf edildi.  MANİSA Belediyesi tarafından geçen yıl Temmuz ayında faaliyete geçirilen Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi, 14 aylık süre içinde, İzmir'inkiler de dahil olmak üzere toplam 8 bin 61 ton tıbbi atığı bertaraf etti.
  Manisa Belediyesi tarafından geçen yıl faaliyete geçirilen Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi, yüksek kapasiteyle çalışmaya devam ediyor. Geçen 14 aylık süre içinde tesisin çalışmasıyla ilgili bilgi veren tesis sorumlu müdürü Oktay Yolcu, hem Manisa'nın hem de İzmir'in bazı kesimlerinin tıbbi atıklarının kendi tesislerinde bertaraf edildiğini belirtti. Yolcu, “Manisa ve İzmir'den 14 ayda toplanan 8 bin 61 ton tıbbi atık tesisimizde bertaraf edilerek çevreye zarar vermesi önlenmiştir. Tesisimiz tam kapasite olarak hizmetini sürdürmektedir” dedi.

  Toplanan tıbbi atıkların, özel araçlarla tesise getirilerek sterilizasyon işlemine tabi tutulduğunu anlatan Yolcu, “Özel konteynerlere atılan tıbbi atık, konteynerlerle sterilizasyon cihazının içine yerleştiriliyor. Burada 6 bar basınç altında 8 ile 10 dakika arasında 100 ile 200 derece arasında sıcaklığa tabii tutuluyor. Bu süre kapsamında tıbbi atıkların üzerindeki tüm mikroorganizmalar yok oluyor. Sterilizasyon cihazından çıkartılan atıklardan bir numune alınarak, test edilmek üzere laboratuvara gönderiliyor. Cihazdan çıkan atıklar daha sonra ‘Kırıcı’ adı verilen makineye giderek, burada küçük parçalara ayrışması sağlanıyor. Daha sonra küçük parçalara dönüşen atıklar, evsel atıklardan daha hijyenik bir şekilde katı atık bertaraf alanında ayrı bir yerde gömülerek bertaraf ediliyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı