Ege Haberleri

  Manisa Kurban Bayramı'na hazır

  Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)
  01.09.2015 - 14:44 | Son Güncelleme:

  MANİSA Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle gerekli önlemleri aldıklarını söyleyerek kentte 256 bin büyükbaş, 876 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu ve sayı bakımından sıkıntı yaşanmayacağını ifade etti.

  Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık faaliyetleri ile ilgili gerekli tedbirleri alan Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2015 yılı içerisinde büyükbaş hayvan sayısının geçen yıla göre yüzde 10 civarında artış gösterdiğini açıkladı. Büyükbaş hayvan sayısının 256 bine, küçükbaş hayvan sayısının ise 876 bine çıktığını söyleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, hem kurbanlık hem de besi hayvanı olarak hayvan sayısının yeterli olduğunu belirterek, "2014 yılı içerisinde 59 bin büyükbaş hayvanı, 120 bin de küçükbaş hayvanı il dışına sevk ettik. İl dışına sevk ederken, bize il dışından çok fazla hayvan gelmedi. 2014 yılı içerisinde ilimize gelen 20 bin büyükbaş hayvan ve 52 bin küçükbaş hayvan var. İl dışına sevk ettiğimiz hayvanların üçte biri oranında hayvan ilimize gelmiş. Bu ilimizdeki hayvancılığın ne kadar ileri olduğunu gösteriyor" dedi.

  KÜPESİZ HAYVANLARA GEÇİT YOK

  Manisa'da kurban için ayrılan yerleri ve hayvan pazarlarını sürekli denetim altında tuttuklarını belirten Çebi, "Kesimhanelerde kesilen hayvanların küpelerini kontrol ediyoruz. Bunun yanı sıra hayvan pazarlarına gelen hayvanları belirli şartlarda alıyoruz. Hiçbir zaman kulak küpesi olmayan hayvanları hayvan pazarına almıyoruz. Bizim buradaki asıl gayemiz birilerini cezalandırmak değil, hem kayıt altına almak hem de hayvan hastalıkları ile ilgili denetimleri etkin hale getirmek. Kulak küpesi olmayan hayvanı bir yerden bir yere sevkini yaptırmıyoruz. Kontrollü kayıtlı olan hayvanları sevk ettiriyoruz. Hayvanın hastalandığı yerden başka bir yere taşınmasını istemiyoruz. Zaten Kurban Bayramı'nda dinimizce sağlıklı hayvanın kesilmesi şart. Vatandaşlarımız da buna dikkat ederse hayvan sağlığı konusunda etkin mücadele etmiş olacağız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı