Ege Haberleri

  Mandalina korunacak

  Yaşar ANTER / BODRUM, (DHA)
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Belediye Başkanı İbrahim Çömez, mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan edip, ekoturizme kazandıracaklarını ve üreticiyi destekleyeceklerini söyledi.

  MUĞLA Bodrum’a bağlı Bitez’in CHP’li Belediye Başkanı İbrahim Çömez, mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan ederek yapılaşmayı minimuma indireceklerini söyledi.

  Mandalinayı korumak ve yaşatmak için büyük çaba harcadıklarını belirten Çömez, “Mandalina bahçelerimiz son 30 yılda yüzde 30 oranında azaldı. Bodrum mandalinası değerinden çok ucuza satılmaya, dolayısıyla üretici de zarar etmeye başladı. Mandalina bahçelerinin bulunduğu bölgeleri özel koruma alanı ilan ederek yapılaşmayı minimuma indireceğiz. İtalya ve İspanya’da olduğu gibi bahçeleri ekoturizme kazandıracağız. Birlik oluşturarak üreticiyi destekleyip, ürünü daha iyi fiyata satmasını sağlayacağız” dedi. Mandalina Festivali hakkında da bilgi veren Başkan Çömez, “13 Ocak Cuma saat 14.00’de festival yürüyüşü ve kokteylle başlayacak. 14 Ocak Cumartesi de  mandalina yarışmaları düzenlenecek. Develerle eskiden yapılan ticaret  canlandırılacak. İskele Meydanı’nda mandalina dağıtılacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı