Ege Haberleri

  Makine Mühendisleri Odası İzmir Metrosunda yaşanan kazayla ilgili açıklama yaptı: 'Yardımcı fren sistemi yok'

  Hürriyet Haber
  28.02.2015 - 01:25 | Son Güncelleme:

  İZMİR Metrosu'nun Üçkuyular İstasyonu'nu meydan çıkışındaki yürüyen merdivenden meydana gelen kazayla ilgili inceleme yapan Makina Mühendisleir Odası İzmir Şubesi, merdiveni hareketettiren redüktördeki dişlinin parçalanması sonucunda arızanın meydana geldiğini açıkladı. Bu tür yürüyen merdivenlerde bulunması gereken yardımcı bir fren sisteminin olmadığına dikkat çeken Makina Mühendisleri Odası, bu nedenle merdivenin aşağıya doğru kontrolsüz şekilde kaydığına dikkat çekti.

  Yardımcı fren sistemi yok
  Metro İstasyonunde yukarı çıkışı sağlayan merdivenin aninden aşağıya doğru hareket etmesi sonucu dün meydana gelen kazada 14 kişi hafif şekilde yaralandı. Merdivendeki yolcular panik yaşadı. Kazanın merdivendeki bakım yapıldıktan 15 dakika sonra meydana geldi. İzmir Metrosu yöneticileri bakım şirketinden rapor istedi. Öte yandan TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetimi yaptıkları incelemeyle ilgili açıklama yaptı. Olay yerinde inceleme yapan ekiplerinin ilk belirlemelerine göre yürüyen merdiveni hareket ettiren redüktördeki dişilinin parçalanması sonucunda arızanın meydana geldiğini tespit ettiğini belirten Makina Mühedisleri Odası "Ancak bu tür yürüyen merdivenlerde bulunması gereken yardımcı bir fren sisteminin bulunmaması nedeniyle, merdivenin aşağıya doğru kontrolsüz bir şekilde kayarak yaralanmalara sebep olduğu anlaşılmaktadır" açıklaması yaptı.

  Merdiven kazasının nedeni parçalanan dişli
  Asansör ve yürüyen merdivenlerde periyodik bakımların yanı sıra, yılda en az bir kez yaptırılması zorunlu olan periyodik kontrolün yapıldığına dair herhangi bir ibare bulunmadığıne dikkat çeken Oda açıklamasında "Muhtemelen yürüyen merdivenin periyodik kontrollerinin yapılmadığı tahmin edilmektedir. Hatalı imalat ya da malzeme yorulması nedeniyle kırılmış olan dişli önceden tespit edilemese bile, yıllık kontroller yapılmış olsaydı bu tür yürüyen merdivenlerde zorunlu olarak bulunması gereken yardımcı fren sisteminin olmadığı tespit edilerek kaza önlenebilirdi. Bu nedenle, her tür asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin aylık düzenli bakımlarının yanı sıra, yıllık periyodik kontrolleri zorunlu yönetmelik kapsamında mutlaka yaptırılmalıdır" denildi.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kazanın meydana geldiği perşembe günü akşam bir tv kanalında, "1 yaralımız var. 14 vatandaşımız kazadan etkilendi. Yürüyen merdivenin durması ve ters dönmesiyle bir dengesizlik oldu. Merdivenin bakımı yapıldıktan 15 dakika sonra bu kaza olmuş. Kazadan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hepimize geçmiş olsun" dedi.

  AÇIKLAMAYA YANIT
  İzmir Metrosu Üçyol İstasyonu'nda dün akşam saatlerinde meydana gelen kazanın ardından Makine Mühendisleri Odası'nca yapılan "periyodik bakımların yapılmadığına" yönelik iddialara Metro A.Ş. yanıt verdi. Metro A:Ş. adına yapılan yazılı açıklamada şu görüşler dilegetirildi,
  "26 Şubat Perşembe saat 17.22'de Üçyol İstasyonu Meydan çıkışı yürüyen merdiveninde yaşanan ve birinin kırık birinin de incinme nedeniyle 2 yolcumuzun yaralandığı kaza sonrası soruşturmalar ve incelemeler ciddiyetle devam etmektedir. İzmir Metrosu olarak sunduğumuz yolculuk hizmeti, istasyona girip istasyondan çıkana kadar bir bütün olup, en hassas olduğumuz konuların başında güvenlik gelmektedir. Bunu, 15 yıllık işletmecilik sonuçları da ortaya koymaktadır. Yürüyen merdivenlerimiz ve asansörlerimizin tamamı yetkili ve uzman şirketler tarafından yapılan periyodik bakım ve onarım hizmeti altındadır. Bakım yükümlülüğü şu anda OMAK LİFT şirketi tarafından yerine getirilmektedir ve düzenli bakımları her ay aksamadan yapılmaktadır. Bunun dışında ayrıca, bakım firması ile aramızdaki sözleşme gereği 'yürürlükte olan kanun, yönetmelik v.s.'nin yapılmasını yasal olarak zorunlu kıldığı işler ve belgeler bakım yetkilisi tarafından alınır' koşuluna uygun olmayan bir durum tespit edilirse gereği yapılacaktır. Yaşanan kaza nedeniyle üzüntümüzü tekrar iletirken konuyu kamuoyu bilgisine sunarız."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı