Ege Haberleri

  Maddi yetersizliklerden evinde ölümü bekliyor

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  03.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'da, Şirin ve Gülseren Bari çiftinin lösemi hastası oğulları 6 yaşındaki Muhammed Bari, maddi sıkıntılardan dolayı tedavi olamıyor. İki yıl önce ilik nakli olan ama bazı yan etkiler sebebiyle hastalığı nüksederek deri rengi değişen ve cildi pul pul dökülen Bari tedavi olamazsa yaşamını yitirecek.

  Muğla'da yaşayan Şirin Bari ile Gülseren Bari çifti 14 yıl önce mutlu bir evlilik yaptı. Bari çifti beş çocuk sahibi oldu. Ailesinin son ferdi olan Muhammed 6 yıl önce dünyaya geldi. Yaklaşık üç yıl önce rahatsızlanan Muhammed, halsizlik, ateş ve öksürük şikayetleriyle sağlık ocağını götürüldü. Aile hekimi tarafından verilen ilaçları kusma şikayeti nedeniyle kullanamayan Muhammed, kontrol ve tedbir amacıyla Muğla Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede yapılan tetkiklerden sonra Muhammed, İzmir'deki Dr. Behçet Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Lösemi tanısı konulan Muhammed, 8 ay kemoterapi tedavisiyle hastalığı yenmeye çalıştı. Doktorlar kemik iliği kök hücre nakliyle ile Muhammed'in kurtulma şansı olduğunu aileye verdi. Muhammed'in ablası Dilek Bari'nin kök hücre nakli için uygun donör olduğunun anlaşılmasıyla, Bari ailesi Ege Üniversitesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’ne geldi. Abla Dilek'in iliği Muhammed'e başarılı bir şekilde nakledildi. 55 gün steril odada yatan Muhammed taburcu olarak ailesiyle Muğla'ya döndü. Nakilden 7 ay sonra bazı yan etkiler sebebiyle Muhammed'in rengi değişti ve cildi pul pul döküldü. Daha sonra Bari ailesi Muğla ve İzmir arasında tedavi için mekik dokumaya başladı. Hastalıkla mücadele eden Bari Ailesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi’nde ücretsiz odaların dolu olması sebebiyle Muhammed’in zaman zaman yatırıldığı özel oda ücretleri, yol ve diğer tedavi masraflarını karşılayamaz hale geldi. İlaçlarını alamaması ve ilik naklinden sonra görülen yan etkiler nedeniyle Muhammed günden güne kötüleşti. Bu sırada Baba Şirin de işsiz kalmasıyla aile iyice çaresiz kaldı.

  Maddi yetersizliklerden evinde ölümü bekliyor

  DOKTORLAR AİLEYE ULAŞTI

  Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi doktorları, tedavisine gelmeyen Muhammed ve ailesine ulaşmaya çalıştı. Doktorlar, ev telefonu bulunmayan aileye Salihpaşalar Köyü İsmail Baş aracılığı ile ulaştı. Muhtar Baş, aileye doktorların, acil tedavi için Ege Üniversitesi Hastanesi’ne gitmeleri gerektiği mesajını iletti. Ancak baba Şirin Bari, muhtara maddi imkansızlıklar nedeniyle tedaviye gidemediklerini ifade etti.

  “OĞLUM GÖZLERİMİN ÖNÜNDE ERİYOR”

  Maddi sıkıntılardan dolayı oğlunun ölümünü beklediklerini söyleyen Baba Şirin, “Maddi durumum yok. Oğlumu hastalığı ile ilgilenirken işimden oldum. Sonra borçlar birikti. 7 kişilik bir aileyiz. Oğlumu tedavi ettiremiyorum. Adeta oğlumun ölümünü bekliyorum. Bu yüzde kahroluyorum. Yardım bekliyoruz. Tek isteğim oğlumun kurtarılmasıdır. Oğlum gözlerimin önünde eriyor” dedi.

  DESTEĞİMİZ SÜRECEK

  Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) İzmir Temsilcisi Gökçe Yenilmez, aileye maddi yardımda bulunmaya çalıştıklarını anlattı. Ancak ailenin sıkıntıların sürdüğünü söyleyen Yenilmez, “Muhammed’e yardımlarınızı sürdürmeye devam edeceğiz. Aile, verdiğimiz bursların bir kısmını yol masraflarında kullanıyorlar. Ama hastanelerdeki ücretsiz odaların dolu olması sebebiyle özel odalara ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Babanın işini kaybetmesiyle aile tamamen çaresiz durumda kaldı” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı