Ege Haberleri

  LPG’li araçlar bombaya dönecek

  Emre DOĞAN / HÜRRİYET
  27.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  LPG’li araçlara yönelik gaz sızdırmazlık raporunun yılbaşından itibaren zorunlu evraklar listesinden çıkarılması büyük tepkilere yol açtı. Araç sahipleri ücret ve bürokrasiden kurtuldukları için sevinirken, uzmanlar ‘merdiven altı’ yolunun açıldığını öne sürdü, “Her araç patlamaya hazır bomba gibi olacak” dedi.

  LPG sistemiyle çalışan araçların gaz sızdırmazlık raporunun zorunlu evraklar listesinden çıkarılmasının yankıları sürüyor. Araçların İmal, Tadil ve Montajı Yönetmeliği’ne uygun olarak 2004 yılından itibaren Mühendis Odaları tarafından yürütülen uygulamadaki zorunluluğun yılbaşı itibariyle kaldırılmasını talihsiz bir durum olarak değerlendiren TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Sekreteri Melih Yalçın, yaşanabilecek tehlikelere dikkat çekti. Bu test ve rapor sayesinde LGP’li tüm araçların odanın kaydı altında olduğunu hatırlatan Yalçın, “Bu kayıtlara bakarak aracın durumunu anlayabiliyor, LPG sistemi elemanlarını izleyebiliyorduk. Yeni genelge ile araçlar kayıt dışı kalacak ve en önemlisi insanların can ve mal güvenliğini tehdit edecek. Felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama önümüzdeki yıllarda trajik olaylarla karşılaşabiliriz. Bu genelgenin hiçbir bilimsel dayanağı yok” dedi.

  Merdiven altına dönüş

  Genelgenin mutlaka geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, “Bu konuya sadece sızdırmazlık raporu diye bakılmamalı. LPG tankından gaz borularına kadar her parça titizlikle ve en son teknoloji kullanılarak kontrol ediliyor. Artık maalesef standart dışı malzemeler kullanılacak ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz onaysız ve kaçak yerlerde düşük kaliteli ürünler başlayacak. LPG’li araç sayısına baktığımızda bu çok korkunç bir durum. Biz gereken girişimi yaparak bakanlığı uyardık. Çeşitli kurum ve dernekler de bizimle aynı görüşte ve bu genelgenin yenilikten çok tehlike getireceği konusunda hemfikiriz. Örneğin, bir LPG tankının ömrü 10 yıldır. Ömrü biten tanklar çeşitli reaksiyonlara girerek araç kullanıcısına ve çevresindekilere çok ciddi zarar verebilir.

  Şoförler ve Otomobilciler Odası da genelgeyi uygun görmeyen kurumların başını çekiyor. Başkan Celil Anık, konunun çok ciddiye alınması vurguladı, “Trafikte LPG’li araçların güvenliği çok ciddi bir konudur. Tehlike artabilir. İzmir’de çoğu 15 yaşını aşmış olduka fazla LPG’li araç var. Bunların  mutlaka teknik elemanlar tarafından incelenmesi ve kalite standartlarının raporlanması  gerekiyor Bu hayati arz eden bir durum. 25 TL’lik ücreti olan sızdırmazlık testlerini mutlaka yaptırın” dedi.

  NEDEN ÖNEMLİ

  LPG dönüşümü yapılmış araçların belli periyotlarla LPG bakımı yaptırmaları gerekiyor. Oldukça hassas parçalara sahip olan otogaz sistemi zamanla eskiyerek ve diğer maddelerle reaksiyona girerek pas, erime, kopma ve yırtılma gibi istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. En ufak problem gaz kaçağına dönüşebilip, araç sürücüsüne hem de çevredeki insanlara zarar verebiliyor. Teknik kişiler tarafından verilen sızdırmazlık raporu bu tür kötü senaryoları önlemekte en büyük etken olarak görülüyor.

  Önceleri, zorunlu belgeler arasından bulundurulması mecburi olan sızdırmazlık raporları, yeni çıkan genelge ile birlikte zorunlu olmaktan kalkacak. Araç muayene istasyonlarında otogazlı araçlarda LPG sızdırmazlık raporunun olmaması artık “hafif kusur” olarak değerlendirilecek ve araç kolayca vize alabilecek.

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı