Ege Haberleri

  Lodos ve sağanak Bodrum’u felç etti

  Yaşar ANTER, (DHA)
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum ve beldelerinde lodos ve şiddetli yağış yaşamı felce uğrattı. Sokakların sular altında kaldığı ilçede, işyerlerinin tabelaları koptu, küçük balıkçı kayıkları battı. Birçok yerde iletişim hatları zarar gördü, kentin yarısı karanlıkta kaldı.

  BODRUM, iki gündür devam eden şiddetli lodos ve sağanak yağışa yenik düştü. Bodrum ve üç beldesinde lodos nedeniyle işyerlerinin tabelaları koptu, küçük balıkçı kayıkları battı. Lodos ardından gelen sağanak yağış sokakları Venedik’e çevirdi, birçok ilköğretim öğrencisi okullarına gidemedi.
  Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde iki gündür etkili olan şiddetli lodos nedeniyle hayat felç oldu. Bazı belde ve köylerde elektrik ve iletişim hatlarında büyük hasarlar meydana gelmesi nedeniyle kentin yarısı gece boyunca karanlıkta kaldı.
  Dev dalgalar
  Sabah saatlerinde etkisini artıran şiddetli lodos nedeniyle açık denizde dalga yüksekliğinin beş metreyi aşınca Güllük’ten İsrail’e kuru yük taşıyan dev gemiler çareyi Bodrum koylarına sığınmakta buldu. Dev dalgalar Bodrum’un Kumbahçe, Gümbet, Paşatarlası sahilindeki ev ve işyerlerini saatlerce dövdü, sular altında bıraktı. Bazı küçük balıkçı kayıkları batarken İçmeler Yelken Kulübü’nün iskelesi dev dalgalar nedeniyle parçalandı, bazı restoranların sandalye, masa, şezlong ve tüpleri denize sürüklendi.
  Venedik gibi
  Öğle saatlerinde etkisini artıran sağanak yağış sele neden oldu, Papaz ve Koca dereleri taştı. Çok sayıda araç sokaklarda kalırken, 60’a yakın ev ve işyerini su bastı. Bir saat içerisinde metrekareye 63 kilogram yağmurun düştüğü Bodrum’da Dr. Mümtaz Ataman Caddesi, Umurca Caddesi, Dere Sokak, Hamam Sokak, Atatürk Caddesi kullanılamaz hale geldi. Sel sularına kapılan iki motosikletli çocuk esnafın yardımı ile kurtarıldı.
  Meteoroloji yetkilileri yağışların hafta sonuna kadar devam edeceği,  lodosun ise etkisini yitireceğini bildirdi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı