Ege Haberleri

  Liman boş kalmıyor

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir gemi turizminde parlayan yıldız haline geldi. Her geçen yıl katlanarak artan yolcu trafiği bu yılın ilk dört ayında da yüzde 53 arttı.

  İZMİR, kruvaziyer turizminde büyük gelişmeler kaydediyor. Rakamlar da bu durumun en güzel göstergesi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre İzmir Alsancak Limanı’na gelen kruvaziyer yolcu sayısında geçen yılın ilk dört ayına oranla yüzde 53 artış yaşandı.
  İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Alsancak Limanı’na gelen kruvaziyer yolcu sayısındaki artışın sevindirici olduğunu söyledi. Öztürk geçtiğimiz yıl 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında Alsancak’a 43 bin 406 yolcu gelirken, bu yıl aynı zaman dilimi içerisinde limana 66 binden fazla yolcunun geldiğini belirtti.

  İzmir’de kruvaziyer turizminde büyük gelişmeler yaşandığını ve 2003 yılından bu yana kente gelen kruvaziyer gemi ve kruvaziyer yolcu sayısında her geçen yıl artış olduğuna dikkat çeken Öztürk, “İzmir iklimi, kültürel ve tarihsel değerleri ile kruvaziyer turizmi için artı değer taşıyor. Bölgede kruvaziyer turizmi ile ilgili rakamlar önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır” diye konuştu. 

  Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle kruvaziyer turizmi için adeta biçilmiş kaftan olduğunu vurgulayan Öztürk, ayrıca Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Afrika arasında bir geçiş noktası olmakla birlikte Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’e kıyısı bulunduğuna dikkat çekti. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı