Ege Haberleri

  Laodikya’ya "Mükemmellik Sertifikası"

  Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)
  04.07.2015 - 01:31 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’de geçmişi 2 bin yıl öncesine dayanan ve UNESCO’nun geçici kültür mirası listesinde yer alan Laodikya Antik Kenti’ne, dünyada 45 ülkede üyesi bulunan uluslararası TripAdvisor seyahat sitesi tarafından 2015 yılı Mükemmellik Sertifikası verildi.

  Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenerek, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti, dünya çapında bir ödül aldı. Dünyada 45 ülkede üyesi bulunan uluslararası TripAdvisor seyahat sitesi, UNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Laodikya Antik Kenti’ni konuk ağırlama açısından ödüle layık gördü. Konuk ağırlama konusunda 2015 Mükemmellik Sertifikası ile ödüllendirilen antik kentin bu başarısı Denizli’yi gururlandırırken, ödülün Türkiye ve dünyada önemli bir prestij olarak görüldüğü kaydedildi.

  Laodikya’ya Mükemmellik Sertifikası

  12 AY KAZI ÇALIŞMASI

  Kazı Heyeti Başkanı ve Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya’nın Türkiye ve dünyada önemli tarihi mekanlardan biri haline geldiğini belirterek şunları söyledi:

  "2008 yılından itibaren yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları Türkiye’de ve dünyada örnek oldu. Laodikya’da 12 ay boyunca kazı çalışmaları yapıyoruz. Dünyanın değişik yerlerine giden insanlar gezip gördükleri yerlerle ilgili görüşlerini TripAdvisor’da beyan ediyorlar. Mükemmellik sertifikası da turistlerin çok memnuniyet duyduğu yerlerle ilgili bir puanlamaya giriyor. Bunun sonucunda Laodikya Antik Kenti 2015 yılında mükemmellik sertifikası kazandı. Bu Laodikya’ya dünyanın her yerinden gelen insanların burayı güzel ve iyi görmüşler anlamına geliyor. Bunun için biz onur duyduk, gurur duyduk. Bu belge Denizli’nin belgesi. Uluslararası bir belge."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı