Ege Haberleri

  Kutsal Yol'da tarih talanı

  Buket YETİŞSİN / DİDİM, (Muğla) (DHA)
  09.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Didim Milet Antik Kenti'nden Apollon Tapınağı'na uzanan ve yıllardır tam olarak ortaya çıkarılamayan Kutsal Yol'un geçtiği bölgelerdeki tarih talanı pes dedirtti.

  Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği (DİTAB) Başkanı Salih Bankoğlu, yol güzergahında birçok yerin kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildiğinin belirlendiğini söyledi ve çekilen fotoğrafları basınla paylaştı.
  Yaklaşık 20 kilometrelik Kutsal Yol'un tamamının ortaya çıkarılması, yürüyüş ve bisiklet yolu yapılması için geçen Mayıs ayında keşif çalışması başlatıldı. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Didim Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı (DİTAB) Salih Bankoğlu, Milet Müzesi Arkeoloğu Hasibe Akad İslam, Dağcılık İhtisas Kulübü Başkanı Mustafa Aksoy, Bisikletçiler Derneği Aydın Temsilcisi Emre Polat, Aydın İl Özel İdare Planlama ve Proje Müdürlüğünden Hüsamettin Ayaz'ın yer aldığı heyet, Milet Antik Kenti'nden yürüyerek, Balat, Akköy ve Yalıköy güzergahını izleyerek Mavişehir Mahallesi üzerinden Kutsal Yol'un sona erdiği Apollon Tapınağı'na kadar yürüdü.
  Bu yürüyüşe katılanlardan DİTAB Başkanı Salih Bankoğlu, basın toplantısı düzenleyerek, yaptıkları incelemeler hakkında bilgi verdi. Bankoğlu, Kutsal Yol'un geçtiği güzergahın kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildiğini açıkladı. Gezi ve incelemeler sırasında çekilen fotoğrafları basınla paylaşan Bankoğlu, “Kutsal Yol'la ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alındı. Bu yolun açılması noktasında izin alınmasına rağmen burayı bekleyen daha büyük tehlike mevcut. Maalesef bu yol üzerindeki yerler talan edilmiş. Akköy ve Didim arasındaki bölgede, antik dönemde yaşamış kişilere ait mezarların olabileceği yerler define arayanlar tarafından kazılmış ve talan edilmiş. Biz buranın turizme açılmasını istiyoruz ortada darmadağın bir durum söz konusu” dedi. Bankoğlu, yetkili mercilere gerekli bilgilerin verildiği ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaya başladığını dile getirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı