Ege Haberleri

  Kuru üzümde destek isyanı

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR (DHA)
  06.08.2012 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Ton başına verilen 55 dolarlık desteğin kaldırılması ihracatçıyı kızdırdı. Öte yandan bu yıl rekoltenin 286 bin ton olacağı tahmin edildi.


  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan ve ihraç edilen tarım ürünlerindeki desteğin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üreticiye yapılmasını öngören kararı, üzüm ihracatçılarını kızdırdı. 2012- 2013 Sezonu Ege Bölgesi Çekirdeksiz Kuru Üzüm Rekoltesi tahmininin açıklandığı toplantıda konuşan Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a ton başına 55 dolarlık desteğin sürdürülmesi çağrısında bulundu. Desteğin verilmemesi halinde üreticinin perişan olacağını, ihracatın düşeceğini ve kuru üzümde arz fazlası oluşacağını açıklayan Soygür, üreticinin üzümleri yola dökerek eylem yapabileceğini söyledi.

  REKOLTE 286 BİN TON
  Çekirdeksiz Kuru Üzüm rekoltesini açıklayan İTB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu, Manisa ve Alaşehir Ticaret Borsalarının katkıları ile yapılan çalışma sonucunda bu yıl çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin 286 bin 570 ton olarak tahmin ettiklerini dile getirdi. Bunun bir önceki yıla göre yüzde 6.6’lık artış anlamına geldiğini belirten Zincircioğlu, “2012-2013 sezonunda bölgemizde verim çağında bulunan 849 bin 715 dekar bağ sahasında hava şartlarının normal devam etmesi halinde 286 bin 575 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretilecek. Hasat ağustos ayı içerisinde başlayacak. Geçen yıl kuru üzüm rekoltesini 269 bin ton olarak tahmin etmiştik. Sezonun bitmesine 1 ay kala rekolteyi izlediğimiz borsaların müstahsil tescil miktarı 245 bin ton seviyelerine ulaştı. Gerçekleşen rekoltenin sezon sonunda tahminimizde yüzde 5 daha az olmasını bekliyoruz” dedi.
  İhracatın 4 Ağustos tarihi itibariyle 201 bin ton karşılığında 484 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Zincircioğlu, ortalama ihracat fiyatının ton başına 2 bin 410 dolara yükseldiğini belirtti. İç piyasa dahil edildiğinde kuru üzümün yarım milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaştığını vurgulayan Zincircioğlu, “Kuru üzüm fiyatı son dönemde ilk kez 2 doların üzerine çıktı. Bu nedenle kuru üzüm ülkemiz için fındık, pamuk ve hububat ürünleri gibi stratejik ve çok önemli bir ürün olmuştur” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı