Ege Haberleri

  Kuru incir 700 bin lira

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TARİŞ Genel Müdürlüğü'ne atanan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayhan Özer, yeni görevinin ikinci gününde kuru incir alım fiyatını açıkladı. İncir fiyatı geçen yıla göre yüzde 17'lik artışla 700 bin lira oldu.

  1978'de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nde göreve başlayan, müfettiş yardımcılığı, müfettiş, Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdür Yardımcılığı ile Hazine Müsteşarlığı'nda KİT Genel Müdürlüğü'nü yürüten Özer, 1997'den bu yana müsteşar yardımcılığını üstlendi.

  PİYASA KOŞULLARI

  GEÇEN yıl 600 bin lira olan A-4 bazlı 51-55 adetlik incirin alım fiyatının 700 bin liraya yükseltildiğini açıklayan Özer, 49 bin tonluk rekoltenin 23 bin tonunu almayı taahhüt ettiklerini hatırlattı. Fiyatın avans niteliğinde olduğunu, piyasa koşullarına göre artabileceğini söyleyen Özer, ödemenin de en kısa sürede yapılacağını ifade etti.

  İNCİR Birliği Başkanı Fevzi Aruman ise ihracatçının halen 1 doların üzerindeki fiyatla alım yaptığını hatırlattı, ‘‘Geçen yıl fiyatlar TARİŞ'in açıkladığı fiyatın altına düşmüştü. Ancak bu yıl rekoltenin de az olması sebebiyle düşeceğini sanmıyorum’’ dedi. Aruman, erken yükleme sıkıntısının sürdüğünü, İzmir'e gelip ihracatçıların kokteyline katılan Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Haluk Ayhan'ın kendileriyle henüz görüşmediğini kaydetti.

  ÖZER, yıllardır TARİŞ'le ilişkisi olduğunu hatırlattı, ‘‘Öncelikle bakanlıkla yürüttüğümüz çalışmalar var. Bunu satış ve alım politikaları ile kurumun yapılandırılmasına yönelik çalışmalar izleyecek. Çalışmalarımızı da kamuoyuna şeffaf biçimde sık sık açıklayacağız’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı