Ege Haberleri

  Kur ve faizdeki sıkıntı geçici

  Osman Nuri BOYACI
  01.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Ticaret Odası Başkanı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Necdet Özer, dolar kuru ve faiz oranlarındaki yükselişin geçici olduğunu, Merkez Bankası’nın atacağı adımları dikkatle izleyeceklerini söyledi.


  Özer, döviz piyasalarında son günlerde yaşanan hareketliliğin reel sektörde ödemeler ve satışlarla ilgili sıkıntılara neden olduğunu hatırlatarak, “10 yıl vadeli tahvillerin faizi çift haneli rakama ulaştı. Borsa İstanbul endeksi hiç beklenmedik ölçüde değer kaybetti. Türk Lirası’nın değer kaybının arkasında tasarruf eksikliği yatmaktadır. Son verilere bakıldığında Türkiye’de iç tasarruf oranı yüzde 10-12’lere kadar inmiş bulunmaktadır. Yatırımlar banka kredileriyle yapıldığı müddetçe bu risk ve değer kaybı kaçınılmaz olacak. Piyasada belirsizlikten kaynaklanan, ödemeler ve satışla ilgili sıkıntılar var. Herkeste bir bekleyiş havasının olduğunu görüyoruz. Piyasadan gelen bir rahatsızlık var, ama bunun geçici olduğunu düşünüyorum. Dengenin sağlanması sonrası umuyoruz ki işler bir süre sonra yine açılacaktır” diye konuştu.
  Denizli ihracatının artmaya devam ettiğini de aktaran Özer, sigortalı çalışan sayısının 178 bine, belediyenin bu yıl verdiği inşaat ruhsatı sayısının 4 bin 173’e, üye sayılarının bu yıl temmuz sonuna kadar yapılan 1002 yeni kayıtla 15 bin 309’a ulaştığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı